چنانچه مسافر تور کیش هستید و درباره‌ی جاذبه‌های گردشگری کیش در سایت‌های فروش بلیط کیش تحقیق می‌کنید، احتمالا با نام پارک آهوان کیش مواجه شده‌اید. متاسفانه اطلاعات اکثر سایت‌ها درباره‌ی نقاط گردشگری شهرهای داخل ایران فقط محدود به سایر سایت‌هاست و بنابراین، این اطلاعات به هیچ عنوان به‌روز نیستند. یکی از اشتباهات رایج در سایت‌های اینترنتی هم درباره پارک آهوان کیش است.

پارک آهوان، در واقع باغ وحش شهر کیش بود. این باغ وحش، در زمینی ۲ هکتاری در جنوب پارک هنگام کیش قرار داشت. محوطه سرسبزِ بسیار زیبای این پارک با بیش از ۲۰۰ اصله درخت و وجود گونه‌های مختلف حیوانات، فضایی بسیار دوست‌داشتنی را برای گشت‌وگذار مسافران تور کیش و به خصوص کودکان فراهم می‌کرد.

اما این باغ وحش زیبا در سال ۱۳۹۰ تخریب شد و در حال حاضر، یک مجتمع تجاری به نام میکا مال در زمین‌های آن در حال ساخت است که گفته می‌شود یکی از بهترین مراکز خرید کیش خواهد شد. درباره دلایل تخریب این پارک بحث و گفتگو فراوان است. بازگو کردن این دلایل خارج از حوصله‌ی این متن است. اما تنها به همین اشاره می‌کنیم که در حالی که بسیاری از بومیان کیش مخالف تخریب پارک آهوان بودند، مسئولان وقت کیش، علت تخریب را مسائل بهداشتی و زیست‌محیطی و نارضایتی ساکنان اطراف باغ وحش عنوان کردند.

 

به هر حال، ۶ سال از تخریب پارک آهوان کیش می‌گذرد. همان زمان، اعلام شد که به زودی باغ وحش کیش در مکانی بهتر و استانداردتر احداث خواهد شد و حیوانات و درختان پارک آهوان به محل جدید باغ وحش کیش منتقل می‌شوند. اما همچنان پس از گذشت ۶ سال، شهر کیش، باغ وحشی ندارد. از طرف دیگر، مجتمع تجاری میکا مال، آخرین مراحل ساخت خود را سپری می‌کند.

متاسفانه با گذشت این همه سال از تخریب این پارک زیبا، هنوز هم بسیاری از سایت‌ها در معرفی دیدنی‌های کیش، معرفی جذابی از بوستان آهوان می‌نویسند. مسافران تور کیش، با مطالعه این نوشته‌ها، در برنامه‌ریزی مسافرتشان، زمانی را به بازدید از این پارک اختصاص می‌دهند؛ اما به محض ورود به کیش، متوجه اشتباه رخ داده می‌شوند و دچار ناراحتی می‌شوند.