از آنجایی که کیش منطقه آزاد است، بسیاری از افراد تمایل دارند کالاهایی را از کیش و بدون پرداخت عوارض و تعرفه گمرک به مناطق داخلی ایران بیاورند. مسافران تور کیش هم از این قائده مستثنی نیستند.

اما گمرک کیش شرایط و قوانین خاص خود را دارد. در هنگام خروج مسافران از کیش، محموله‌های آنان در گمرک بررسی می‌شود. پس لازم است مسافران تور کیش قبل از سفر به کیش، از قوانین گمرک آگاه باشند و از حقوق و امتیازات خود به خوبی بهره ببرند.

در ادامه به بعضی از مهم‌ترین قوانین گمرک کیش اشاره می‌کنیم:

 

مقررات در هنگام ورود به کیش:

– لوازم شخصی مسافران از جمله موبایل، لپ‌تاپ و دوربین‌های عکاسی نیاز به ثبت در ورود ندارد.

– مسافران حتما باید در هنگام ورود به جزیره کیش، اگر کالاهایی به همراه دارند که نیاز به ثبت گمرکی دارد (کالاها و وسایل غیرشخصی) قبل از ترک سالن ورودی، اقلام را در گمرک ثبت کنند. این اقلام در هنگام خروج از کیش، تطبیق داده خواهند‌شد.

– مسافرانی که از کشورهای خارجی وارد کیش می‌شوند، سقف ورود کالا دارند. در حال حاضر این سقف ۱۶۰ دلار کالا است و مازاد بر آن تا ۵۰۰ دلار شامل پرداخت عوارض گمرکی می‌شود. ضمنا این کالاها نباید جنبه تجاری داشته باشند و یا طبق قوانین کشور، ممنوعه باشند.

– ورود حیوانات و گونه‌های گیاهی از کشورهای خارجی هم نیاز به بررسی‌ها و مجوزهای خاص خود را دارد.

 

 

مقررات در هنگام خروج از کیش:

– پروسه بررسی کالاها و تشریفات گمرک، زمانبر است. لذا مسافران تور کیش باید این زمان را هم در تصمیم درباره زمان رفتن به فرودگاه درنظر بگیرند.

– هر مسافر در طول سال، اجازه ورود کالای مجاز تا سقف ۸۰ دلار به شرط غیرتجاری بودن را با معافیت پرداخت عوارض گمرکی دارد. برای کالاهای مازاد بر ۸۰ دلار، عوارض دریافت می‌شود. ضمنا چنانچه ماموران گمرک تشخیص بدهند کالایی نیاز به ثبت معافیت گمرکی دارد، مسافر باید از دفتر صدور کارت سبز در ترمینال فرودگاه، کارت سبز تهیه کند.

– خروج لوازم خانگی بزرگ از قبیل تلویزیون و یخچال و دارو (بیش از مصرف شخصی) از منطقه آزاد کیش ممنوع است. برای اسباب‌کشی، مجوز صادر می‌شود.

– خروج مواد اولیه و قطعات فنی واحدهای تولیدی از منطقه آزاد کیش توسط مسافران ممنوع است.

– ورود کالاهایی که طبق قوانین کشوری ممنوعه هستند و یا نیاز به مجوز دارند، به داخل کشور امکان پذیر نیست. از جمله مشروبات الکی، سلاح گرم و سرد، عتیقه‌جات و … .

– مسافران تنها اجازه دارند تا سقف خاصی، وجه نقد پول رایج کشور خودمان و یا زیورآلات را به همراه داشته باشند. پیش از سفر، باید از مراجع رسمی از میزان این سقف آگاه شد.

– برای مسافرانی که با خودروی شخصی به کیش سفر می‌کنند هم قوانین مشابهی وجود دارد. البته این عزیزان نیاز به اخذ مجوزهای دیگری هم در هنگام انتقال خودرو به کیش دارند. این مسافران باید حتما کارت خودرو و کارت شناسایی مالک خودرو را به همراه داشته باشند و اطلاعات کارت خودرو با مشخصات خودرو از جمله شماره سیلندر و موتور خودرو تطابق داشته باشد.

– توصیه می‌شود مسافران کلیه قوانین گمرکی را رعایت کنند. عدم همکاری با ماموران گمرک، تلاش برای استتار و مخفی کردن کالاها و تلاش برای خروج کالا از درگاهی جز گمرک، همگی قاچاق محسوب می‌شوند و پیگرد قانونی دارند.