فرودگاه بین المللی کیش که به اختصار KIH شناخته می‌شود از جمله برترین و شناخته‌ترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شود. این فرودگاه در سال ۱۳۴۹ تاسیس شده است و از موقعیت استراتژیک و جغرافیایی خاصی برخوردار است.

در فرودگاه بین المللی کیش چه خبر است؟


یکی از ویژگی‌های بارز فرودگاه بین‌ المللی کیش سواحل مرجانی و آب‌های فیروزه‌ای است که در اطراف آن قرار گرفته است و جلوه‌ی خاصی را ایجاد کرده است. طراحی اصلی این فرودگاه از جزایر هاوایی و کرانه‌های جنوبی دریای مدیترانه ایده گرفته شده است. جالب است بدانید برای توسعه‌ی فرودگاه KIH بخش‌هایی از روستای ماشه که در شمال شرقی جزیره واقع بوده است تخلیه گشت و در اطراف آن بازار فرانسوی‌ها، هتل مجلل کیش، ویلاها و کاخ‌های شیک، تاسیسات رادیو و تلوزیون و بسیاری دیگر ساخته شد.

همه ساله به تعداد مسافران ورودی و خروجی در فرودگاه بین المللی کیش افزوده می شود. بر اساس آمارهای بدست آمده تعداد توریست های خارجی که در نیمه اول سال ۹۶ از طریق فرودگاه کیش به جزیره کیش سفر کرده اند، بیش از ۲۴ هزار نفر بوده است. این تعداد توریست های خارجی با ۳۴۵ پرواز، خود را به این جزیره خیره کننده رسانده اند.

پروازهای داخلی هم در این فرودگاه انجام می شوند و مقاصد تهران، شیراز، مشهد، اصفهان، بندرعباس، کرمان، اهواز، تبریز، یزد، همدان، بوشهر، رشت، کرمانشاه، ساری، کاشان، گرگان، جم، عسلویه، ارومیه و سنندج را در برمی گیرند. البته توجه داشته باشید که پروازهای خارجی نیز فعلا تنها به مقاصد دبی در امارات و مسقط عمان انجام می شوند.

از جمله شرکت های هواپیمایی مشهور از جمله آتا، اترک، کاسپین، ایران ایر، هواپیمایی کیش ایر، هواپیمایی قشم ، هواپیمایی زاگرس و هواپیمایی تابان برای پروازهای خود از این فرودگاه استفاده می نمایند. براساس آمارهای منتشر شده به‌طور روزانه بیش از ۲۳ هزار پرواز به مقاصد داخلی و خارجی انجام می‌شود. از جمله مقاصد خارجی می‌توان به فرودگاه دبی، مسقط و دوحه‌ی قطر اشاره کرد. امروزه این فرودگاه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی می‌باشد که با تور کیش به این جزیره سفر می‌کنند و رونق زیادی را برای این منطقه ایجاد کرده‌اند.

 ترمینال ها و خدمات فرودگاه بین المللی کیش

این فرودگاه دو باند استاندارد به طول ۳۳۶۰ متر را داراست که ۴ ترمینال مجهز به امکانات مختلف را شامل می شود و همچنین توانایی انجام همزمان ده پرواز در این چهار ترمینال وجود دارد. برخی از امکاناتی که در ترمینال های فرودگاه بین المللی کیش در دسترس می باشد را به شما معرفی می کنیم:

– خدمات ویژه پاویون

– خدمات لیموزین

– دسترسی به اینترنت پرسرعت

– خدمات اورژانسی و بهداشتی

– رستوران

– پارکینگ

– امانت بار

– بخش اشیای گمشده

– خدمات بسته بندی بار

– صرافی

– خدمات پستی

– فروشگاه های خرید سوغاتی

خدمات CIP فرودگاهی کیش برای مسافران ورودی و خروجی

– حمل و نقل از پلکان هواپیما تا محل جایگاه وبالعکس توسط سرویس های نقلیه ویژه.

– انجام امور ترافيكی نظیر اخذ كارت پرواز وتخصیص سیت مناسب و تحويل چمدان ميهمان.

– انجام پذيرائی از ميهمان ها و همراهانشان در مدت توقف در جايگاه به صورت عادی و ویژه.

– انجام بازرسی فرودگاهی توسط گیت اختصاصی مستقر در جایگاه.

– انجام ترانسفر توسط خودروهای تشریفاتی ویژه از درب جايگاه تشريفات فرودگاه بین المللی کیش تا محل اقامت مسافر

اطلاعات جامع فرودگاه بین المللی کیش

نام: Kish International Airport

کد یاتا: KIH

کد ایکائو: OIBK

فاصله از سطح دریا: ۳۱ متر

ترمینال: ۴ ترمینال

مساحت: ۹ میلیون متر مربع

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی کیش: www.kishairport.ir