جزیره کیش به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد داخلی بین هموطنانمان شناخته شده است. امکانات تفریحی فوق‌العاده، اماکن تاریخی با ارزش، مراکز خرید متنوع و طبیعت بسیار زیبا و دیدنی آن دست به دست هم داده‌اند تا لقب مروارید خلیج فارس را از آن این جزیره کنند. کافی‌ست یک بار قدم زدن در ساحل این جزیره را تجربه کنید تا خاطره‌ی خوش آن در ذهنتان همیشگی شود. امروز حقایقی جالب درباره کیش را به اطلاع شما می‌رسانیم؛ چیزهایی که به احتمال زیاد تا به حال نشنیده‌اید.

حقایقی جالب درباره کیش

 1. جزیره کیش ۹۱ کیلومتر مربع مساحت دارد؛ روی نقشه حالت بیضی شکلی این جزیره را در میان آب‌های خلیج فارس به خوبی متوجه می‌شوید.
 2. این جزیره به ۵ آبادی تقسیم‌بندی می‌شود.
 3. جمعیت جزیره کیش در سال ۹۵ حدود ۴۰ هزار نفر گزارش داده شده که اکثراً در شهر کیش ساکن هستند. به ساکنان شهر کیش، کیشوند می‌گویند.
 4. مردم در این محدوده به زبان فارسی و یا عربی صحبت می‌کنند.
 5. مهم‌ترین عیدها برای مردم این جزیره، عید قربان و عید فطر است.
 6. آن‌ها بیشتر به کار کشاورزی، پرورش نخل، صادرات پیاز و تنباکو مشغول هستند. البته شغل اصلی مردم کیش صید مروارید بوده که باعث شده این جزیره به مقر صید و تجارت مروارید تبدیل شود.
 7. تا به حال به دلیل نامگذاری این جزیره فکر کرده‌اید؟ در لهجه بومی مردم این منطقه، به محل خروج آب از قنات کیش می‌گویند. از آن‌جایی که این جزیره در گذشته تنها مکانی در محدوده خلیج فارس بوده که قنات آب شیرین داشته، نام آن را کیش گذاشته‌اند.
 8. یکی دیگر از حقایق جالبی که درباره کیش باید بدانید این است که در دوران قبل از انقلاب، جزیره کیش به عنوان محل اقامت زمستانی خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت. دلیل انتخاب این مکان هم آب‌وهوای مطبوعش در فصل زمستان بود.
 9. از سال ۱۳۴۹ به بعد این جزیره مورد توجه همگان قرار گرفت و به عنوان مرکز توریستی و تجاری در سطح کشور شناخته شد.
 10. جزیره کیش هر سال میزبان بیشتر از یک میلیون گردشگر می‌شود.
 11. از لحاظ ارتفاع و پستی‌وبلندی، جزیره کیش مسطح محسوب می‌شود. مرتفع‌ترین منطقه در جزیره کیش تنها ۳۲ متر از سطح دریا بالاتر قرار گرفته است. اختلاف ارتفاع مرتفع‌ترین نقطه در جزیره کیش با پست‌ترین نقطه‌ی آن فقط ۱۳ متر است. به همین دلیل است که تمام مناطق جزیره با شیب ملایم به دریا می‌رسند.
 12. درصد اکسیژن این جزیره یکی دیگر از حقایقی جالب درباره کیش است که برایتان بازگو می‌کنیم. ۴منطقه در تمام دنیا وجود دارند که سطح اکسیژن خالصشان از سایر مناطق بیشتر است؛ جزیره کیش هم یکی از این ۴مورد است.
 13. رودخانه دائمی در سطح این جزیره وجود ندارد اما به جای آن، منابع آب شیرین زیرزمینی به وفور در جزیره کیش پیدا می‌شود.
 14. حقایقی جالب درباره کیش وجود دارد که به نیروگاه برق آن مربوط می‌شود. جزیره کیش به شبکه سراسری برق متصل نیست. فقط دو نیروگاه گازی در سطح جزیره وجود دارد که البته در گذشته این‌طور نبوده است. تا قبل از سال ۹۵ که نیروگاه دوم احداث شود، اگر نیروگاه اول دچار مشکل می‌شد تمام جزیره با خاموشی روبرو می‌شد! به همین دلیل نیروگاه جایگزینی در جنوب غربی کیش ساخته شد.
 15. قدمت شهر حریره که یکی از دیدنی های کیش است، به سده‌ی ۵ تا ۱۰ هجری قمری برمی‌گردد. سال ۱۳۷۶ شهر حریره به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
 16. کشتی یونانی که از سال ۱۳۴۵ مهمان جزیره کیش شده ، در سال ۱۳۲۲ ساخته شده است. یعنی تا به امروز این کشتی ۶۶ سال عمر کرده است. البته کشتی یونانی در حال زنگ زدن است و بخش‌های زیادی از آن فرو ریخته است.
 17. در فصل تابستان، جشنواره‌ها و تخفیف‌های زیادی در این جزیره به راه میافتد که موقعیت خوبی برای سفر به این جزیره است.
 18. خواهرخواندگی یکی دیگر از حقایقی جالب درباره کیش است که باید بدانید. جزیره کیش با دبی، امارات، لانکاوی و مالزی پیمان خواهرخواندگی دارند.

حقایقی جالب درباره کیش

جاهای دیدنی کیش آن‌قدر متنوع هستند که بتوانند هر سلیقه‌ای را راضی به خانه بفرستند. چه اهل تفریح باشید چه اهل تاریخ گردی، سفر به کیش می‌تواند برای شما جذاب باشد. در ضمن با هر هزینه‌ای هم می‌توانید به این جزیره سفر کنید. هتل‌های کیش با ستاره‌های درخشان و خدمات بی‌نظیرشان به شما کمک می‌کنند تا بهترین اقامت را در این جزیره تجربه کنید. با کمک تور کیش می‌توانید خدمات خوبی مثل ترانسفر فرودگاهی، هتل با صبحانه، تور کیش گردی و از این قبیل خدمات دریافت کنید. اگر بخواهید با حداقل هزینه هم به این جزیره سفر کنید می‌توانید از تور لحظه آخری کیش استفاده کنید.