جزیره کیش از جمله برترین مناطق گردشگری ایران است که هرساله پذیرای هزارتن گردشگر و توریست از سرتاسر دنیا است. پارک‌های ساحلی و تفریحی، سواحل ماسه‌ای و مرجانی، باغ‌ وحش، آکواریوم، باغ پرندگان، دلفیناریوم، شهر زیرزمینی کاریز، کلبه هور، کشتی‌های تفریحی و همچنین کشتی به گل نشسته‌ی یونانی برخی از دیدنی‌ها و جاذبه‌های زیبا این جزیره است. علاوه بر این یکی از دلایلی که محبوبیت تور کیش را در بین گردشگران دو چندان کرده است، سوغات مشهور این منطقه است. در ادامه با ما همراه باشید تا مشهورترین سوغات کیش را به شما معرفی کنیم.

  • خرما
مشهورترین سوغات کیش

کیش به دلیل موقعیت جغرافیایی خود و قرارگیری در منطقه‌ای گرمسیری یکی از مناطق کاشت انواع مرکبات و خرما به شمار می‌رود و دارای نخلستان های متعددی برای تولید خرما هست و بهترین نوع خرما در این منطقه کشت می شود. خارک، رطب، خرمای خشک و خرمای معمولی و سایر فرآورده‌های تهیه شده از آن از جمله چیپس خرما، عسل خرما، شیره‌ی خرما و… هم به وفور در این منطقه عرضه می‌شود.

  • صنایع دستی

مشهورترین سوغات کیش

کیش همانند سایر جزیره‌های دیگر صنایع دستی متنوعی تهیه شده از پولک، مرجان، صدف، گوش ماهی و بقایای آبزیان در قالب آینه‌ها و جعبه‌های مزین شده، آویزها، زیورآلات، و مجسمه‌های ترکیبی دارد. از دیگر صنایع دستی این منطقه که هنر و فرهنگ این جزیره را به خوبی نشان می‌دهد می‌توان به گلیم سوزنی، محصولات دستی سبد و حصیر، کوزه‌های سفالی و پارچه‌های گلابتون دوزی اشاره کرد

  • انواع ماهی و میگو

شغل سنتی بومیان این منطقه عمدتا ماهیگیری است و غذای دریایی در کیش طرفداران فراوانی دارد. ماهی‌ها و میگوهای منطقه جنوب ایران و به ویژه کیش بسیار مشهور هستند و در خلیج فارس به وفور یافت می‌شوند، یکی از سوغات محبوب این جزیره است. از مشهورترین ماهیان این منطقه می‌توان ماهی تن، سنگسر، ساردین، هامور، سرخو، میش ماهی و مقوا را نام برد. به علت تهیه مستقیم این خوراکی‌های لذیذ، قیمت آن‌ها کمتر و تازه‌تر خواهد بود. میگو با ارزش‌ترین و مهم‌ترین محصول دریای عمان و خلیج فارس است. تا به حال ۱۰ نوع میگو در منطقه خلیج فارس شناسایی شده است که معروف‌ترین آن‌ها لابستر یا شاه میگو است. این نوع میگوی کمیاب در ساحل صخره‌ای  و در کناره ساحل یافت می‌شود و سالانه در حدود ۲۰۰ هزار  عدد از آن صید می‌شود.

  • حنا

حنا بندان در کیش و به طور کلی شهر های جنوبی بسیار رایج است. نقش حنا  یکی از هنرهای محبوب بومیان جزیره کیش است که برای گردشگران نقش‌های متنوعی را بر روی دست رسم می‌کنند. با توجه به مصرف زیاد حنا در این منطقه حناهای آماده و نیمه آماده‌ی مرغوب برای خرید شخصی و حتی برای خرید سوغات به وفور دیده می‌شود.