فرقی نمی کند از سوغات کیش حرف می زنیم و یا سوغات جایی دیگر؛ سوغات بلای جیب و جان مسافر است! همواره پیش از سفر این پرسش، وسواس گونه، به دل و فکرمان می افتد که سوغاتی کیش چیست ؟ برم کیش چی بخرم؟ بهترین سوغاتی خوردنی کیش را چگونه تهیه کنم؟

اما آن گاه که سوغات اصلی کیش را بشناسید، سوغاتی ارزان در کیش را بیابید و طبع عزیزان تان را دریابید خرید سوغاتی از کیش بدل به یک فرایند دلپذیر و نشاط بخش می شود؛ یک نشانه از آن که در تمامی لحظات سفر آنان را به یاد داشتید و جایشان را کنار خود خالی گذاشتید.

سوغات کیش چیست؟


مقاله پیش رو قصد دارد فرایند تهیه هدیه از کیش را در نگاه شما ساده و لذت بخش کند؛ سوغات کیش را معرفی نماید و صدای سوغاتی کیش را که همواره در میان هیاهوی امکانات تفریحی و تجاری این جزیره گم بوده است، به گوش شما برساند:

خرما؛ سوغاتی خوردنی کیش

کیش به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در منطقه ای گرمسیری، یکی از مناطق کاشت انواع مرکبات و خرما به شمار می رود و دارای نخلستان های متعددی برای تولید خرما، این مهم ترین سوغاتی خوردنی کیش هست و بهترین نوع خرما در این منطقه کشت می شود. خارک، رطب، خرمای خشک و خرمای معمولی و سایر فرآورده های تهیه شده از آن از جمله چیپس خرما، عسل خرما، شیره ی خرما و… هم به وفور در این منطقه عرضه می شود.

خرما؛ سوغاتی خوردنی کیش

صنایع دستی، سوغات اصلی کیش

کیش همانند سایر جزیره های دیگر صنایع دستی متنوعی تهیه شده از پولک، مرجان، صدف، گوش ماهی و بقایای آبزیان در قالب آینه ها و جعبه های مزین شده، آویزها، زیورآلات، و مجسمه های ترکیبی دارد. از دیگر صنایع دستی این منطقه که هنر و فرهنگ این جزیره را به خوبی نشان می دهد می توان به گلیم سوزنی، محصولات دستی سبد و حصیر، کوزه های سفالی و پارچه های گلابتون دوزی که جزء سوغات اصلی کیش محسوب می شوند، اشاره کرد.

تفریحات کیش: شاتل و بنانا کیش یک تفریح مهیج دریایی

ماهی ها و میگوها، بهترین سوغاتی کیش

ماهی ها و میگوها از دیگر سوغاتی خوردنی کیش و بهترین سوغاتی کیش به شمار می روند. شغل سنتی بومیان این منطقه عمدتا ماهیگیری است و غذای دریایی در کیش طرفداران فراوانی دارد.

ماهی ها و میگوهای منطقه جنوب ایران و به ویژه کیش بسیار مشهور هستند و در خلیج فارس به وفور یافت می شوند، یکی از سوغات محبوب این جزیره است. از مشهورترین ماهیان این منطقه می توان ماهی تن، سنگسر، ساردین، هامور، سرخو، میش ماهی و مقوا را نام برد.

به علت تهیه مستقیم این خوراکی های لذیذ، قیمت آن ها کمتر و تازه تر خواهد بود. میگو با ارزش ترین و مهم ترین محصول دریای عمان و خلیج فارس است. تا به حال ۱۰ نوع میگو در منطقه خلیج فارس شناسایی شده است که معروف ترین آن‌ها لابستر یا شاه میگو است.

این نوع میگوی کمیاب در ساحل صخره ای و در کناره ساحل یافت و سالانه در حدود ۲۰۰ هزار  عدد از آن صید می‌ شود.

ماهی ها و میگوها، بهترین سوغاتی کیش

حنا؛ سوغات زینتی کیش

حنا بندان در کیش و به طور کلی شهر های جنوبی بسیار رایج است. نقش حنا  یکی از هنرهای محبوب بومیان جزیره کیش است که برای گردشگران نقش های متنوعی را بر روی دست رسم می کنند. با توجه به مصرف زیاد حنا در این منطقه حناهای آماده و نیمه آماده‌ی مرغوب برای خرید شخصی به وفور دیده می شود، به همین دلیل حنا هم به یکی از محبوب ترین سوغات کیش تبدیل شده است. برای تهیه این سوغاتی کیش یکی از این حناهای مرغوب می‌تواند گزینه درخشانی باشد.

دیدنی های کیش: باغ پرندگان کیش کجاست؟

حنا؛ سوغات زینتی کیش

قهوه و شکلات، خوشمزه ترین سوغاتی خوردنی کیش

هنوز هم به دنبال سوغات خوردنی کیش می گردید؟ قهوه و شکلات از محبوب ترین و خوشمزه ترین سوغات کیش است. اگر چه قهوه جات و شکلات ها هیچ کدام اصیل نیستند اما از چنان استقبالی برخوردارند که می تواند هر قشر از هر سن و سالی را راضی نگه دارد.

قهوه و شکلات، خوشمزه ترین سوغاتی خوردنی کیش

پوشاک

اغلب گردشگران تور کیش پوشاک را به عنوان سوغات اصلی کیش می دانند. پوشاک در تعریفی که ما از سوغات یک شهر داریم نمی گنجد؛ چندان خط و ربطی با ریشه های فرهنگی کیش ندارد. با وجود این هنوز عده ای پوشاک را گزینه ای مناسب در نظر می آورند.

دانستنی های کیش: بهترین هتل ارزان از نگاه مسافران کجاست؟

پوشاک کیش

فراورده های خرما، خوراکی های دریایی، حنا و صنایع دستی از جمله سوغات اصلی کیش اند؛ محصولاتی که همگی ریشه در هویت فرهنگی و جغرافیایی این جزیره زیبا دارند. حال می توانید با خیالی آسوده تر به فروشگاه ها بروید و هدیه ای هم سان با شان عزیزان تان تهیه کنید.

 

اطلاعات داخل این صفحه برای آگاهی بیشتر مسافران تور کیش درج شده است. آژانس سالیان سفر صرفاً خدمات مربوط به تور کیش (رزرو پرواز و هتل) را برای مسافران این جزیره ارائه می‌دهد.