فرقی نمی‌کند از سوغات کیش حرف می‌زنیم و یا سوغات جایی دیگر؛ سوغات بلای جیب و جان مسافر است! همواره پیش از سفر این پرسش، وسواس‌گونه، به دل و فکرمان می‌افتد که سوغات جزیره کیش چیست ؟ برم کیش چی بخرم؟ بهترین سوغاتی از کیش را چگونه تهیه کنم؟

اما آن‌گاه که که سوغات اصلی کیش را بشناسید، سوغاتی ارزان در کیش را بیابید و طبع عزیزان‌تان را دریابید خرید سوغاتی از کیش بدل به یک فرایند دلپذیر و نشاط‌بخش می‌شود؛ یک نشانه از آن‌که در تمامی لحظات سفر آنان را به یاد داشتید و جایشان را کنار خود خالی گذاشتید.

خرما کیش

سوغات کیش چیست؟

مقاله پیش رو قصد دارد فرایند تهیه هدیه از کیش را در نگاه شما ساده و لذت‌بخش کند؛ سوغات مخصوص کیش را معرفی نماید و صدای سوغات شهر کیش را که همواره در میان هیاهوی امکانات تفریحی و تجاری این جزیره گم بوده است، به گوش شما برساند:

خرما؛ سوغات خوردنی کیش

کیش به دلیل موقعیت جغرافیایی خود در منطقه‌ای گرمسیری، یکی از مناطق کاشت انواع مرکبات و خرما به شمار می‌رود و دارای نخلستان های متعددی برای تولید خرما، این مهم‌ترین سوغاتی خوردنی کیش،  هست و بهترین نوع خرما در این منطقه کشت می شود. خارک، رطب، خرمای خشک و خرمای معمولی و سایر فرآورده‌های تهیه شده از آن از جمله چیپس خرما، عسل خرما، شیره‌ی خرما و… هم به وفور در این منطقه عرضه می‌شود.

صنایع دستی کیش

کیش همانند سایر جزیره‌های دیگر صنایع دستی متنوعی تهیه شده از پولک، مرجان، صدف، گوش ماهی و بقایای آبزیان در قالب آینه‌ها و جعبه‌های مزین شده، آویزها، زیورآلات، و مجسمه‌های ترکیبی دارد. از دیگر صنایع دستی این منطقه که هنر و فرهنگ این جزیره را به خوبی نشان می‌دهد می‌توان به گلیم سوزنی، محصولات دستی سبد و حصیر، کوزه‌های سفالی و پارچه‌های گلابتون دوزی اشاره کرد.

ماهی

ماهی‌ها و میگوها

ماهی ها و میگوها از دیگر سوغاتی خوردنی کیش به شمار می‌روند. شغل سنتی بومیان این منطقه عمدتا ماهیگیری است و غذای دریایی در کیش طرفداران فراوانی دارد.

ماهی‌ها و میگوهای منطقه جنوب ایران و به ویژه کیش بسیار مشهور هستند و در خلیج فارس به وفور یافت می‌شوند، یکی از سوغات محبوب این جزیره است. از مشهورترین ماهیان این منطقه می‌توان ماهی تن، سنگسر، ساردین، هامور، سرخو، میش ماهی و مقوا را نام برد.

به علت تهیه مستقیم این خوراکی‌های لذیذ، قیمت آن‌ها کمتر و تازه‌تر خواهد بود. میگو با ارزش‌ترین و مهم‌ترین محصول دریای عمان و خلیج فارس است. تا به حال ۱۰ نوع میگو در منطقه خلیج فارس شناسایی شده است که معروف‌ترین آن‌ها لابستر یا شاه میگو است.

این نوع میگوی کمیاب در ساحل صخره‌ای  و در کناره ساحل یافت می‌شود و سالانه در حدود ۲۰۰ هزار  عدد از آن صید می‌شود.

حنا

حنا؛ سوغات زینتی کیش

حنا بندان در کیش و به طور کلی شهر های جنوبی بسیار رایج است. نقش حنا  یکی از هنرهای محبوب بومیان جزیره کیش است که برای گردشگران نقش‌های متنوعی را بر روی دست رسم می‌کنند. با توجه به مصرف زیاد حنا در این منطقه حناهای آماده و نیمه آماده‌ی مرغوب برای خرید شخصی به وفور دیده می‌شود.برای تهیه سوغات کیش یکی از این حناهای مرغوب می‌تواند گزینه درخشانی باشد.

قهوه و شکلات

قهوه و شکلات

هنوز هم به دنبال سوغات خوردنی کیش می‌گردید؟ قهوه و شکلات از محبوب‌ترین سوغات خوراکی کیش اند. اگر چه قهوه‌جات و شکلات‌ها هیچ کدام از اصیل نیستند اما از چنان استقبالی برخوردارند که می‌تواند هر قشر از هر سن و سالی را راضی نگه دارد.

پوشاک

پوشاک

اغلب گردشگران تور کیش پوشاک را به عنوان سوغات از کیش می‌برند. پوشاک در تعریفی که ما از سوغات یک شهر داریم نمی‌گنجد؛ چندان خط و ربطی با ریشه‌های فرهنگی کیش ندارد. با وجود این هنوز عده‌ای پوشاک را گزینه‌ای مناسب در نظر می‌آورند.

فراورده‌های خرما، خوراکی‌های دریایی، حنا و صنایع دستی از جمله سوغات‌های اصیل کیش‌اند؛ محصولاتی که همگی ریشه در هویت فرهنگی و جغرافیایی این جزیره زیبا دارند. حال می‌توانید با خیالی آسوده‌تر به فروشگاه‌ها بروید و هدیه‌ای هم‌سان با شان عزیزان‌تان تهیه کنید.