کیش هم مانند هر نقطه دیگر در ایران دارای فرهنگ خاص خود است. بومی های این جریزه ذائقه‌ متفاوتی نسبت به نقاط دیگر ایران دارند و از فرهنگ غذایی خاص خود برخوردار هستند. پس بدهی است که غذای محلی کیش از غذای محلی دیگر نقاط ایران متفاوت باشد.

بعید است کسی به جزیره کیش سفر کند و نخواهد یک بار غذای سنتی کیش را امتحان کند، زیرا آوازه خوش طعمی غذاهای جنوبی در همه ایران پیچیده است؛ غذاهای محلی کیش سفره‌ شما را رنگین و فرصت تجربه‌ طعم های تند و بی نظیر غذاهای دریایی را در اختیارتان می گذارد.

خوشمزه ترین غذاهای محلی کیش چیست؟


غذای محلی کیش نشان دهنده‌ فرهنگ غذایی غنی در این خطه است که همچنین انتخاب مواد غذایی تازه را باید اصلی ترین ویژگی غذای محلی کیش و به طور کلی جنوب ایران به حساب آورد. در ادامه لیستی از خوشمزه ترین غذاهای محلی کیش آورده شده است.

سمک مشوی

سمک مشوی

همان‌طور که می‌دانید؛ ماهی و میگو از اصلی ترین مواد در فرهنگ غذایی کیش محسوب می شوند. بدون شک می‌توان این مواد را در بسیاری از غذاهای محلی جزیره کیش مشاهده کرد. سمک مشوی هم یکی از این غذاهاست که در دستور پخت آن از ماهی استفاده شده است. جالب است بدانید ماهی سرخ شده یک دستور پخت مخصوص دارد که مردم محلی از آن برای طبخ ماهی استفاده می کنند. البته برای سمک مشوی می‌توان از ماهی کبابی نیز استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: جزیره هندورابی کجاست

مضروبه

معروف ترین غذاهای کیش با نام مضروبه

مضروبه غذایی است که مانند اکثر غذاهای سنتی جزیره کیش در دستور پخت آن از ماهی استفاده شده اما ترکیب شدن آن با سیر و سبزی های معطر و تازه دیگر طعم جدید و متفاوتی به این غذا خواهد داد. بدون شک ترکیب ماهی، سیر و سبزی ترکیب وسوسه انگیزی خواهد بود و بهتره بدانید معمولاً این غذا در هر رستوران غذای محلی کیش سرو می شود. بنابراین آن دسته از مسافران تور کیش که بخواهند درطول سفر خود این غذای محلی کیش را امتحان کنند؛ برای یافتن آن دچار مشکل نخواهند شد.

بیشتر بدانید: پاراسل کیش یکی از تفریحات مهیج کیش

هریسه

هریسه کیش

یکی دیگر از غذاهای محلی کیش به نام هریسه است، هریسه غذایی شبیه به حلیم می باشد که در آن از  بلغور و مرغ یا گوشت گوساله به عنوان مواد اصلی استفاده می شود. در این غذا از هل و دارچین نیز استفاده می شود. در واقع وجود هل و دارچین است که طعمی متفاوت از حلیم به این غذای سنتی کیش می دهد. جالب است بدانید جنوبی ها از هل و دارچین به عنوان طعم دهنده غذا در اکثر غذاهای سنتی و محلی خود استفاده می کنند. آب، آرد، شکر و آبمیوه نیز از دیگر موادی است که از آن ها در هریسه استفاده می شود.

مطالب جذاب: هرآنچه که درباره تور سافاری کیش باید بدانید

خوشمزه ترین غذای محلی کیش مرگوگ

خوشمزه ترین غذا در بین غذاهای محلی کیش مرگوگ

مرگوگ یا مرقوق از جمله خوشمزه ترین غذای محلی کیش است که می توان آن را در بسیاری از رستوران غذای محلی کیش پیدا کرد. در دستور پخت این غذای لذیذ بادمجان، سبزی، پیاز، سیر، گوجه فرنگی، سیب زمینی و فلفل سبز تند وجود دارد که تمامی این مواد در کنار گوشت و ادویه های مخصوص پخته می شود.

بیشتر بدانید: حقایق جالبی که درباره کیش که نمی دانید

محمر کیش

محمر کیشلذت بردن از غذاهای محلی کیش بخصوص محمر کاملاً به ذائقه‌ افراد بستگی دارد. در این غذای خوشمزه سنتی از برنج شیرین محلی به همراه انواع ادویه‌جات و سبزیجات محلی در کنار ماهی استفاده شده است. این ترکیب باعث به وجود آمدن ترکیب بسیار دوست داشتنی و خوش طعم می شود.

بیشتر بخوانید: شهر کاریز جذاب ترین منطقه دیدنی کیش

محبوس لحم

خوشمزه ترین غذای محلی کیش با نام محبوس لحممحبوس یکی از غذاهای عربی خوش طعم است که می توان آن را در گروه غذاهای سنتی و محلی کیش نیز قرار دارد. برای تهیه این غذا از ادویه های متنوعی مانند زیره سبز، رازیانه، گیشنیز، دارچین و میخک و… استفاده می شود. در واقع اصل در این غذا همین ادویه ها هستند زیرا طعم خاصی به پلو می دهند. دیگر مواد تشکیل دهنده این غذا مرغ، پیاز، برنج و گوجه فرنگی می باشد.

مطالب جذاب: درباره گذشته کیش چه می دانید؟

سخن پایانی

غذاهای محلی کیش تعداد بسیار بیشتری از آنچه در بالا بدان اشاره شد؛ همانطور که ذکر شد در اکثر این غذاها از ماهی، میگو و ادویه های تند استفاده می شود. تجربه میل کردن غذای سنتی کیش یا هر غذای محلی در هر نقطه دیگری از ایران می توان یکی از اصلی ترین تجربه هایی باشد که شما باید درطول سفر خود کسب می کنید. از آنجایی که غذا یکی از اصلی ترین بخش های فرهنگ یک منطقه است. اگر دوست دارید سفری به کیش داشته باشید که در کنار استفاده از تفریحات و امکانات با فرهنگ مردم نیز آشنا شوید؛ حتما امتحان غذای محلی را فراموش نکنید.

 

اطلاعات داخل این صفحه برای آگاهی بیشتر مسافران تور کیش درج شده است. آژانس سالیان سفر صرفاً خدمات مربوط به تور کیش (رزرو پرواز و هتل) را برای مسافران این جزیره ارائه می‌دهد.

 

غذاهای محلی کیش چیست؟

سمک مشوی – مضروبه – هریسه – مرگوگ – محمر – محبوس لحم

غذاهای محلی کیش را در کدام رستوران ها امتحان کنیم؟

برای امتحان کردن بیشتر غذاهای محلی کیش باید از رستوران های لاکچری و پر زرق و برق کیش رو برگردانید و به دنبال رستوران های محلی کیش بگردید

همه غذاهای محلی کیش از آبزیان دریایی تهیه شده اند؟

خیر- غذاهایی مثل مرگوگ، هریسه و محمر به جای استفاده از ماهی ها، از ادویه جات خوش طعم جنوب درست می شوند.