جزیره کیش هم مانند هر نقطه دیگر در ایران دارای فرهنگ خاص خود است. بومی‎های این جریزه ذائقه‌ متفاوتی نسبت به نقاط دیگر ایران دارند و از فرهنگ غذایی خاص خود برخوردار هستند. پس بدهی است که غذای محلی کیش از غذای محلی دیگر نقاط ایران متفاوت باشد. بعید است کسی به جزیره کیش سفر کند و نخواهد یک بار غذای سنتی کیش را امتحان کند زیرا آوازه خوش طعمی غذاهای جنوبی در همه ایران پیچیده است. غذاهای جنوب ایران سفره‌ شما را رنگین و فرصت تجربه‌ طعم‌های تند و بی‌نظیر غذاهای دریایی را در اختیارتان می‌گذارد. غذای محلی کیش نشان‌دهنده‌ فرهنگ غذایی غنی در این خطه است. انتخاب موادغذایی تازه را باید اصلی‎ترین ویژگی غذاهای محلی کیش و به‎طور کلی جنوب ایران به‎حساب آورد. در ادامه لیستی از معروف‎ترین غذاهای سنتی جزیره کیش آورده شده است.

سمک مشوی

همان‌طور که می‌دانید؛ ماهی و میگو از اصلی‎ترین مواد در فرهنگ غذایی کیش محسوب می‎شوند. بدون شک می‌توان این مواد را در بسیاری از غذاهای محلی جزیره کیش مشاهده کرد. سمک مشوی هم یکی از این غذاهاست که در دستور پخت آن از ماهی استفاده شده است. جالب است بدانید ماهی سرخ شده یک دستور پخت مخصوص دارد که مردم محلی از آن برای طبخ ماهی استفاده می‎کنند. البته برای سمک مشوی می‌توان از ماهی کبابی نیز استفاده کرد.

مضروبه

مضروبه غذایی است که مانند اکثر غذاهای سنتی جزیره کیش در دستور پخت آن از ماهی استفاده شده اما ترکیب شدن آن با سیر و سبزی‎های معطر و تازه دیگر طعم جدید و متفاوتی به این غذای محلی کیش خواهد داد. بدون شک ترکیب ماهی، سیر و سبزی ترکیب وسوسه‌انگیزی خواهد بود. معمولاً این غذا در هر رستوران غذای محلی کیش سرو می شود. بنابراین آن دسته از مسافران تور کیش که بخواهند درطول سفر خود این غذای محلی کیش را امتحان کنند؛ برای یافتن آن دچار مشکل نخواهند شد.

هریسه

هریسه غذایی شبیه به حلیم است که در آن از  بلغورو مرغ یا گوشت گوساله به‎عنوان مواد اصلی استفاده می‎شود. در این غذا از هل و دارچین نیز استفاده می‎شود. در واقع وجود هل و دارچین است که طعمی متفاوت از حلیم به این غذای سنتی کیش می‎دهد. جالب است بدانید جنوبی‎ها از هل و دارچین به‎عنوان طعم‎دهنده غذا در اکثر غذاهای سنتی و محلی خود استفاده می‎کنند. آب، آرد، شکر و آبمیوه نیز از دیگر موادی است که از آنها در هریسه استفاده می‎شود.

مرگوگ

مرگوگ یا مرقوق از جمله غذاهای محبوب در کیش است که می‎توان آن را در بسیاری از رستوران‌های غذای سنتی کیش پیدا کرد. در دستور پخت این غذای لذیذ بادمجان، سبزی، پیاز، سیر، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و فلفل سبز تند وجود دارد که تمامی این مواد در کنار گوشت و ادویه‌های مخصوص پخته می‌شود.

محمر کیش

لذت بردن از غذای محمر کاملاً به ذائقه‌ افراد بستگی دارد. در این غذای خوشمزه سنتی از برنج شیرین محلی به‌همراه انواع ادویه‌جات و سبزیجات محلی در کنار ماهی استفاده شده است. این ترکیب باعث به‎وجود آمدن ترکیب بسیار دوست‎داشتنی و خوش طعم می‎شود.

محبوس لحم

محبوس یکی از غذاهای عربی خوش طعم است که می‎توان آن را در گروه غذاهای سنتی و محلی کیش نیز قرار دارد. برای تهیه این غذا از ادویه‎های متنوعی مانند زیره سبز، رازیانه، گیشنیز، دارچین و میخک و… استفاده می‎شود. در واقع اصل در این غذا همین ادویه ها هستند زیرا طعم خاصی به پلو می‎دهند. دیگر مواد تشکیل‎دهنده این غذا مرغ، پیاز، برنج و گوجه فرنگی می‎باشد.

سخن پایانی

غذاهای محلی کیش تعداد بسیار بیشتری از آنچه در بالا بدان اشاره شد؛ همانطور که ذکر شد در اکثر این غذاها از ماهی، میگو و ادویه‌های تند استفاده می‎شود. تجربه میل کردن غذای سنتی کیش یا هر غذای محلی در هر نقطه دیگری از ایران می‎توان یکی از اصلی‎ترین تجربه‎هایی باشد که شما باید درطول سفر خود کسب می‎کنید. از آنجایی که غذا یکی از اصلی‎ترین بخش‎های فرهنگ یک منطقه است. اگر دوست دارید سفری داشته باشید که در کنار استفاده از تفریحات و امکانات با فرهنگ مردم نیز آشنا شوید؛ حتما امتحان غذای محلی را فراموش نکنید.