کیش یکی از مهم‌ترین مناطق توریستی در ایران محسوب می‌شود و توسعه صنعت گردشگری مهم‌ترین ماموریت این منطقه می‌باشد. صنعت توریسم یکی از صنعت‌های پرسود و درآمدزا می‌باشد که هرساله مناطق مختلف در دنیا برای جذب توریسم با یکدیگر رقابت می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این صنعت رشد و رونق اقتصادی آن است که می‌تواند در زمینه‌های مختلف اعم از اشتغال‌زایی، افزایش درآمد و… مفید واقع شود. در این مقاله قصد داریم رشد گردشگری جزیره‌ی کیش را از دیروز به امروز مقایسه کنیم، در ادامه با ما همراه باشید.

پیدایش جزیره‌ی کیش به حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد و نام این جزیره از نظر لغوی به معنی تیردان یا ترکش می‌باشد، و نام از آن‌جا گرفته شده است که همانند تیری در ترکش به‌نظر می‌رسد. این جزیره هوای بسیار شرجی و گرم دارد و تفاوت دما در سردترین و گرم‌ترین ماه‌ها نزدیک به هم است. این ساحل نقره‌ای دارای آسمان آبی و جوی آرامش‌بخش است که به جاذبه‌های دیدنی و توریستی زیادی را در دل خود گنجانده است. کیش از گذشته به دلیل ساحلی بودن در جایگاه ویژه‌ای قرار داشته است و هرساله گردشگران زیادی را در تور کیش به‌خود جذب می‌کند.

این جزیره امروزه به قطب گردشگری تبدیل شده است و هرساله افراد زیادی ازسرتاسر دنیا به‌ویژه در ایام تعطیلات و در طی برگذاری جشنواره‌ی کیش از آن بازدید می‌کنند. آمارهای ورود و خروج مسافران نشان‌دهنده‌ی رشد و افزایش گردشگر در این منطقه بوده است، به‌طور مثال شاهد رشد ۹ درصدی ورود گردشگر نسبت به سال گذشته بوده‌ایم که می‌تواند نوید بخش رونق در این منطقه باشد. مشاوران در حال برسی ظرفیت‌های جزیره در حوزه‌های مختلف هستند. قوانین کیش به عنوان مناطق آزاد پتانسیل بالقوه‌ای را در اختیار مسئولان قرار داده است.