کیش یکی از مهم‌ترین مناطق توریستی در ایران محسوب می‌شود و توسعه صنعت گردشگری مهم‌ترین ماموریت این منطقه می‌باشد. صنعت توریسم یکی از صنعت‌های پرسود و درآمدزا می‌باشد که هرساله مناطق مختلف در دنیا برای جذب توریسم با یکدیگر رقابت می‌کنند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های این صنعت رشد و رونق اقتصادی آن است که می‌تواند در زمینه‌های مختلف اعم از اشتغال‌زایی، افزایش درآمد و… مفید واقع شود. در این مقاله قصد داریم درباره گذشته جزیره کیش تا به امروز صحبت کنیم.

پیدایش جزیره‌ی کیش به حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش باز می‌گردد و برخی معتقدند که نام این جزیره از نظر لغوی به معنی تیردان یا ترکش می‌باشد، و نام از آن‌جا گرفته شده است که این جزیره همانند تیری در ترکش به‌نظر می‌رسد. این جزیره هوای بسیار شرجی و گرم دارد و تفاوت دما در سردترین و گرم‌ترین ماه‌ها نزدیک به هم است. این ساحل نقره‌ای دارای آسمان آبی و جوی آرامش‌بخش است که جاذبه‌های دیدنی و توریستی زیادی را در دل خود گنجانده است. کیش از گذشته به دلیل ساحلی بودن در جایگاه ویژه‌ای قرار داشته است و هرساله گردشگران زیادی را در تور کیش به‌خود جذب می‌کند.

این جزیره امروزه به قطب گردشگری تبدیل شده است و هرساله افراد زیادی ازسرتاسر دنیا به‌ ویژه در ایام تعطیلات و در طی برگزاری جشنواره‌ی کیش از آن بازدید می‌کنند. آمارهای ورود و خروج مسافران نشان‌ دهنده‌ی رشد و افزایش گردشگر در این منطقه بوده است، به‌ طور مثال شاهد رشد ۹ درصدی ورود گردشگر نسبت به سال گذشته بوده‌ایم که می‌تواند نوید بخش رونق در این منطقه باشد. مشاوران در حال برسی ظرفیت‌های جزیره در حوزه‌های مختلف هستند. قوانین کیش به عنوان مناطق آزاد پتانسیل بالقوه‌ای را در اختیار مسئولان قرار داده است.

گذشته جزیره کیشنام گذشته جزیره کیش

بعضی از نویسنده های قدیمی نام کیش را کیان دانسته اند. به نظر می رسد این اسم از سلسله کیانیان گرفته شده باشد. درباره خود اسم کیش افسانه هایی در کتب قدیمی وجود دارد که نشان می دهد نام کیش در متن های فارسی همان کیش بوده و قیس به عنوان معادل عربی آن به کار برده می شده است.

اطلاعات زیادی درباره کیش در قبل از اسلام وجود ندارد. ولی یک دریاسالار یونانی وجود داشته که به فرمان اسکندر مقدونی سفری اکتشافی به سواحل خلیج فارس داشته و توصیفاتی را از یک جزیره ارائه داده است که شبیه به کیش بوده. طبق گفته های او این جزیره پر از بوستان ها و نخلستان ها بوده است.

گفته می شود در دوره هخامنشیان کیش جای مناسبی برای صید مروارید بوده است. بازرگانان زیادی به این جزیره رفت و آمد داشتند. در عصر غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان و مغول جزیره کیش بسیار فعال بوده و تجارت های پر رونق در آن جریان داشته است. حتی برخی می گویند در دوره ایلخانیان نام کیش در کنار شهرهای بزرگی مانند بغداد و شیراز آورده می شده است.

مرواریدکیش به شکل امروزی

اما در نهایت در سال ۱۳۴۹ بود که هیئت های آمریکایی و ایرانی از کیش دیدن کردند. کیش ویژگی های طبیعی زیادی داشت و آب های زلال اطراف جزیره خود نمایی می کردند. از طرفی موقعیت مناسبی برای توریست های بین المللی داشت.

جالب است بدانید که هواپیماهای کنکورد در دهه ۷۰ میلادی توریست ها را از اروپا به کیش منتقل می کردند. بعد از انقلاب در سال ۶۱ کیش به عنوان اولین منطقه آزاد ایران انتخاب شد و پس از گذشت مدتی جاذبه های تجاری و توریستی کیش بیش از پیش جلب توجه کرد.

یکی دیگر از مواردی که کیش را خاص می کند این است که این جزیره یکی از مناطقی است که درصد اکسیژن خالص بالایی دارد. این موضوع باعث شده تا پس از ساعات طولانی گشت و گذار در کیش کمتر احساس خستگی کنید.

امروزه کیش پر از اماکن تفریحی از جمله تفریحات آبی است. همچنین هتل های ۵ ستاره کیش هم زبانزد خاص و عام هستند. مجموع این امکانات در کنار هم باعث شده تا همه ساله کیش جمعیتی میلیونی از گردشگران را جذب خود نماید.

کیش