چه کسی هست که از بازارهای ارزان قیمت کیش بدش بیاید؟! همه، ما از کم‌درآمدترین اقشار تا دارا ترین‌مان، ترجیح می‌دهیم مقرون به صرفه خرید کنیم و یا اگر نه، دل‌مان می‌خواهد بعد از خرید از لوکس‌ترین مراکز خرید کیش، سری هم به مراکز خرید ارزان قیمت کیش بزنیم و دست‌کم سیاحت کنیم. بازارهای ارزان قیمت در کیش پیشانی‌نوشت ندارند؛ چیزی بر سر درشان نیست که از قیمت‌های مقرون به صرفه‌شان خبر دهد. تشخیص بازارهای ارزان قیمت کیش بلدی می‌خواهد؛ ذره‌ای تجربه و شمّ شناخت خوب و بد اجناس و کالاها.

به همین خاطر پیش از سفر دائما از کسانی که قابل اعتمادند می‌پرسیم:«چی تو کیش ارزونه؟» فصل حراج در کیش چه هنگام است و از «کیش چی بخرم ، بهتره؟» اگر ذره‌ای حتی دست به جستجو کردن‌تان در فضای مجازی خوب باشد، غالبا با لیست‌های متنوعی از مراکز خرید ارزان قیمت در کیش مواجه خواهید شد. بی‌تردید هر یک از این لیست‌ها ارزش یک بار امتحان کردن دارند اما با وجود این گاه نیز با آدرس‌های غلط مواجه می‌شوید. گاه به دلگرمی اطلاعاتی که از این بر و آن بر به دست آورده‌اید به بازارهای ارزان قیمت کیش سرک می‌کشید و به مشتی از جنس‌های بر می‌خورید. درست است که ارزان‌اند اما ارزش خرید ندارند.

در این یادداشت اما نگارنده کوشیده است نگاه واقع‌بینانه‌تری از بازارهای ارزان قیمت کیش به دست دهد؛ نگاهی که یک بار برای همیشه تکلیف شما را با این بازارها معلوم سازد.

بازارهای ارزان قیمت کیش

بازارهای ارزان قیمت کیش

بازار عربها کیش

چگونه حرف از بازارهای ارزان قیمت کیش بزنیم و از بازار عربها کیش  چیزی نگوییم؟! بازار عربها کیش به واسطه موقعیت مکانی‌اش در شمال‌غربی جزیره و منطقه بومی‌نشین کیش از اقبال کمتری نسبت به سایر بازارها برخوردار است. البته این امر مسلماً به ضرر گردشگران تور کیش تمام خواهد شد. اکثر کالاهای مورد فروش در این بازار قیمت بسیار ارزان‌تری نسبت به مراکز خرید دیگر کیش دارند و بازدید از آن می‌تواند این شانس را به گردشگران بدهد که لااقل برخی از اجناس ساده و نه چندان حساس را از این بازار خرید کنند.

ما در یادداشتی دیگر به تفصیل پیرامون بازار عربها کیش نوشتیم و سخن گفتیم.

نشانی: جزیره کیش، شهرک صفین، بلوار پیامبر

بازار چینی ها کیش

بازار شهر چین کیش

بازار چینی ها در کیش به دو مولفه معروف است؛ اول به فروشندگان چینی و بعد به اجناسی که همه ساخت چین‌اند. اما آن‌چه پای این بازار را به لیست بازارهای ارزان قیمت کیش باز کرده است، هیچ‌کدام از این دو مورد نیست. بازار چینی‌ها و یا همان بازار شهر چین کیش بیش‌تر مهد اجناس چینی با قیمت‌های پایین و کیفیت‌های نه چندان مرغوب است. در این میان اما ممکن است کیف و کفشی مرغوب نیز دست‌تان را بگیرد. چه بهتر!

اما اگر به بازار چینی‌ها می‌روید با حواس جمع بروید و خوب کالاها را زیر و رو کنید و یا از اقلام کم‌تر حساسی چون جوراب و لوازمی از این دست بخرید. بازار شهر چین کیش به یک امتحانش می‌ارزد.

نشانی: جزیره کیش، بلوار مروارید،  جنب بازار مروارید 

بازار مریم کیش

از بازار مریم کیش ناگفته‌ای باقی نمانده است، ما همه چیز را پیش‌تر در معرفی بازار مریم نوشته‌ایم. با وجود این حال که پی بازارهای ارزان قیمت کیش می‌گردیم، حیف است اگر از این مجموعه یادی نکنیم. بازار مریم کیش نسبت به بازار عربها، بی‌تردید، محیط مدرن‌تری دارد و در مقام مقایسه با بازار شهر چین کیش کالاهای با کیفیتی عرضه می‌کند. از سویی دیگر دسترسی از این بازار به مراکز تفریحی کیش و دیگر بازارها استثنایی است. بازار مریم تنها بازار روباز کیش به شمار می‌رود.

نشانی: جزیره کیش، خیابان سنایی

بازار پارس خلیج فارس

بازار پارس خلیج فارس

بگذارید حالا که نم‌نمک به آخر می‌رسیم،  کمی فراتر برویم و پا به بازارهایی بگذاریم که به اندازه دیگر بازارهای ارزان قیمت کیش، ارزان نیستند اما مقرون به صرفه‌اند. بازار پارس خلیج فارس نیز همچون بازار عربها کیش در یک منطقه بومی‌نشین واقع شده است اما درست بر خلاف آن در ساخت و معماری از هر آن‌چه که طعم و بوی بومی دارد فاصله گرفته و به ساختاری مدرن نزدیک شده است. ما در یادداشتی مفصل‌تر درباره بازار پارس خلیج فارس به این موضوع پرداخته‌ایم.

کالاهای بازار پارس کیش نه همچون بازار شهر چین بی‌کیفیت و نه مانند بازار مریم ارزان است؛ او از هر یک از بازارها بویی برده و نسبت به آنان تفاوت‌های معناداری نیز دارد. لوازم خانگی مقرون به صرفه این بازار را از دست ندهید.

نشانی: جزیره کیش، شهرک صفین

بازار پانیذ کیش

بازار پانیذ کیش

بازار پانید کیش در قیمت‌گذاری بسیار به بازار پارس خلیج فارس نزدیک است و همچون آن بیش از این‌که از بازارهای ارزان قیمت کیش به شمار آید، به دسته بازار های مقرون به صرفه کیش تعلق دارد. بازار پانیذ کیش در تنوع اما یک سر و گردن از بازار پارس خلیج فارس بالاتر می‌رود و اجناس متنوعی را عرضه می‌کند؛ اجناسی نظیر: پوشاک، کیف و کفش، لوازم خانگی، مواد غذایی، موبایل و تجهیزات رایانه‌ای، مکمل‌های غذایی و دارویی، سیستم‌های الکترونیکی صوتی و تصویری، عینک، آرایشی و بهداشتی و… که با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروش می‌رسند.

برای آشنایی بیش‌تر، مقاله بازار پانیذ کیش را بخوانید.

نشانی: جزیره کیش، خیابان فردوسی

موخره

یک ضرب‌المثل ایرانی می‌گوید هر چه پول بدهی آش می‌گیری. راست می‌گوید. به هر روی هر چه کیفیت کالایی بالاتر باشد، نسبت به دیگر کالاها بهای بیش‌تری نیز دارد. اما با این همه هیچ‌گاه رفتن و سرک کشیدن در بازارهای ارزان‌قیمت و ارزان خریدن برخی از کالاهای زود مصرف خالی از لطف نبوده است.