حتما تا به حال نام پاراسل کیش به گوش‌تان خورده است و یا شاید تصاویری از این ورزش مهیج را  این‌جا و آن‌جا دیده و چیزهایی از چگونگی‌اش خوانده باشید؛ مثلا  پارسل یک ورزش آبی است و این‌که چه هیجانی دارد و گردشگران برای شرکت در بازی پاراسل چه راه‌ها می‌کوبند و چه مسافت‌ها طی می‌کنند تا دست‌کم برای دقایقی از آدرنالین حاصل از این ورزش حظ ببرند.

بسیاری پیش از پیوستن به تور کیش سالیان سفر سراغ از پاراسل کیش می‌گیرند و در میان برنامه‌های گوناگون تفریحی برایش جا باز می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که کدام یک از سواحل زیبای کیش ایستگاهی برای ورزش پاراسل است، چطور می‌توانند بروند آن‌جا و بلیطش را از کجا جور کنند؛ یک بلیط تخفیف‌دارِ اوکازیون؟

عده‌ای اما نگران‌اند. دائما می‌پرسند«راست است که پاراسل جان آدم‌ها را می‌گیرد؟!» و «محدودیت سنی دارد؟!»، «برای ایمن‌تر کردن ورزش پاراسل چه وسایلی را می‌بایست به کار گرفت؟» و سوالاتی از این قبیل.

این یادداشت بنا دارد به این سوالات جواب دهد.

پاراسل چیست؟

پاراسل قرار نبود یک ورزش تفریحی باشد، قرار بود به مثابه یک عملیات امدادی در مناطق نظامی عمل کند. در حقیقت پیر مارسل لیمون در سال ۱۹۶۲ پاراسل را برای نجات سربازان بخت‌برگشته و آسیب‌دیده کشورش اختراع کرد. اما پاراسل به تدریج از یک وسیله امدادی به یک ورزش آبی تغییر کارکرد داد و در سال ۱۹۶۹ میلادی بازیچه گردشگران و ورزشکاران کارائیب و مکزیک شد.

در این بازی، شرکت‌کنندگان می‌بایست یک جلیقه نجات می‌پوشیدند، با پای پیاده به دل آب می‌زدند، توی قایق می‌نشستند و در حالیکه گوش به توصیه‌های مربی داده بودند، چتر پرواز را به خود متصل می‌کردند و چتر را به بند ۱۵۰ متری قایق می‌بستند. تنها پس از چند دقیقه جایی میان آسمان و دریا، درحالیکه رو به رویشان جزیره( یا بندر) و زیرپایشان آبیِ دریا بود، پرواز می‌کردند؛ پروازی به بلندیِ ۱۵۰ متر دور تر از زمین.

حال تصور کنید که آبیِ زیر پای شما تکه‌ای خلیج بزرگ فارس و رو به روی شما منظره‌ای از جزیره زیبای کیش باشد؛ جذاب و با شکوه نیست؟ بی‌دلیل نیست که بسیاری برای چنین بازی مهیجی در جزیره کیش به این در و آن در می‌زنند تا به هر طریق پرواز بر فراز خلیج فارس را تجربه کنند!

پس از تجربه پرواز، حالا نوبت به هیجان سقوط آزاد است. شرکت‌کنندگان از مربی و همچنین قایق‌ران می‌خواهند که آن‌ها را در آب فرو کنند تا تنی هم به آب زده باشند. در ایستگاه‌ها و کلوپ‌های پاراسل کیش نیز، اگر هوس آب‌تنی کرده باشید، می‌توانید درخواست کنید تا این پایان هیجان‌انگیز را به شما هدیه دهند.

 

پاراسل کیشپاراسل خطرناک است؟

کبریت بی‌خطر یک شوخی بزرگ است که آرام آرام پا به ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات عامیانه‌مان باز کرده است؛ کبریت بی‌خطر هم می‌تواند خطرناک باشد، هر چیزی تا به اندازه‌ای می‌تواند ما را تهدید کند و یا به عبارتی دیگر هیچ‌چیز کاملا بی‌خطری وجود ندارد! از این نظر چیزها می‌توانند به سه دسته خطرناک، کم‌تر خطرناک و ایمن تقسیم شوند. پاراسل از دسته سوم است.

در کلوپ‌های رسمی و مجوزدار، شبیه آن‌چه که می‌توانید در کیش پیدا کنید، پاراسل ورزشی به مراتب ایمن است.با وجود این پیشنهاد می‌دهیم برای امنیت بیش‌تر به موارد زیر توجه کنید:

به کلوپ‌های پاراسل کیش بروید

هر ساحلی برای پاراسل مناسب نیست و همین‌طور هر کسی نمی‌تواند جای مربی و قایق‌ران را برای شما پر کند. پس به کلوپ بروید و زیر نظر مربیان و قایق‌ران‌های آموزش‌دیده و با تجهیزات درست و درمان تمرین کنید. کلوپ‌ها غالبا می‌توانند امنیت شما را تضمین کنند. پس به قوانین‌شان احترام بگذارید و خارج از عرف و منطق و قانون درخواستی مطرح نکنید. بگذارید پاراسل برای همیشه همان تفریح هیجان‌آمیز و لذت‌بخش و خاطرساز باقی بماند.

در آب و هوای مناسب پرواز کنید

اگر در کلوپ تفریح می‌کنید، چالشی، از این نظر، بر سر راه‌تان نیست. مسئولان کلوپ دائما، چه چند روز قبل و چه چند روز بعد، وضعیت جوی را زیرنظر می‌گیرند و اگر وضعیت نامناسب باشد، اجازه پرواز را صادر نمی‌کنند. با وجود این بد نیست خودِ شما هم نیم‌نگاهی به آب و هوا بیندازید و تنها وقتی از هوای آفتابی ساحل مطمئن شدید، پا به قایق بگذارید.

تجهیزات را بررسی کنید

چک کنید! نه فقط چتر را بلکه طناب حامل چتر و همین‌طور جلیقه نجات را. از هر نظر مطمئن شوید که وسیله‌ای که شما با آن پرواز می‌کنید، بی‌هیچ عیب و ایرادی باشد. همین‌طور از مربی بخواهید که علائم و سیگنال‌هایی را که بناست هنگام پرواز به وسیله آن‌ها ارتباط برقرار کنید، به شما آموزش دهد اما اگر به جای همه این‌ها از بیسیم و بلندگو استفاده خواهید کرد، از چم و خمش اطلاعات کافی به دست آورید و مطئمن شوید که درست کار می‌کنند.

در ارتفاع مناسب پرواز کنید

بله، فاصله هر چه بیش‌تر، هیجان‌انگیزتر.

اما در عین حال هر چه از فاصله استاندارد ۱۵۰ متری دور شوید، تسلط مربی و قایق‌ران و همین‌طور ضریب امنیت شما کاهش می‌یابد. پس زیاده‌خواهی را کنار بگذارید، قایق‌ران و مربی را برای پروازی با ارتفاع بلندتر زیر فشار نگذارید و به  ۱۵۰ قانع باشید. باور کنید ۱۵۰متر ارتفاع نیز به اندازه کافی هیجان‌انگیز است.

وزنی را بیش‌تر از وزن مجاز به چتر تحمیل نکنید

بسته به حاصل جمع وزن سرنشینان تعداد شما برای چترسواری می‌تواند متفاوت باشد. اما معمولا تعداد نفرات مجاز برای چتر سواری تنها سه نفر است. اگر تعداد شما از تعداد مجاز فراتر می‌رود، به دو و یا سه گروه تقسیم شوید و پرواز کنید؛ هم امنیت را حفظ کرده‌اید و هم از حضور در جمع لذت برده‌اید.

در این مورد قانونی وجود ندارد، مسئولان کلوپ تصمیم می‌گیرند. آنان باید مطمئن شوند هیچ خطری کودک شما را تهدید نمی‌کند. در این صورت پرواز او بلامانع است. اما اگر مجوز پرواز کودک را صادر نکردند، ناراحت نشوید و اصرار نکنید. این‌بار را بدون فرزندتان خوش بگذرانید و اجازه دهید آن‌ها نیز از دیگر تفریحات مناسب با سن و سال‌شان حظ ببرند.

خطرات پاراسل کیشپاراسل کیش کجاست؟

جزیره کیش تنها مکانی است که ورزش پاراسل را به صورت حرفه‌ای عرضه می‌کند؛ آن هم نه در همه سواحلش. اگر عزم‌تان را جزم کرده‌اید و تصمیم دارید پاراسل کیش را حداقل یک بار تجربه کنید باید به یکی از سه ساحل مرجان، دامون و سیمرغ و یا به اسکله تفریحی بروید.

اسکله تفریحی کیش، جایی در حوالی خیابان سنایی است. آن‌قدر معروف هست که از هر کس نشانی‌اش را بخواهید، شما را به آن‌جا راهنمایی کند.

ساحل تفریحی مرجان در میدان مرجانِ جزیره کیش است و برای رفتن به ساحل دامون باید به شمال جزیره، محل توقف کشتی‌های تفریحی و تجاری بروید. اگر از میان این سه ساحل سیمرغ را ترجیح می‌دهید، سراغش را در جنوب شرقی جزیره بگیرید.

بلیط پاراسل کیش را از کجا بخریم؟

نایاب نیست! هم در وب‌سایت‌های فروش آنلاین می‌توانید بلیط پاراسل کیش را با تخفیف‌های بعضا چشمگیر تهیه کنید و هم می‌توانید آن را به صورت حضور از کلوپ‌ها و مراکز فروش بلیط پاراسل در کیش بخرید. به هر صورت پیشنهاد می‌دهیم هنگام خرید بلیط پاراسل به بهای آن توجه کنید و زیر بار هر قیمتی نروید.

قیمت پاراسل کیش چقدر است؟

قیمت بلیط‌های پاراسل کیش بسته به ارتفاع پرواز می‌تواند متفاوت است. شما در فروردین ۱۳۹۸ برای پرواز تا ارتفاع ۱۵۰ متر می‌بایست ۷۰ هزار تومان پول پرداخت می‌کردید که امروز ممکن است این رقم اندکی نیز افزایش یافته باشد.

برخی وقتی با بهای بلیط مواجه می‌شوند با چشمانی از فرط شگفتی گرد شده می‌پرسند:«این همه می‌ارزد؟» یک بار تجربه پرواز بر فراز خلیج فارس و تماشای منظره دیدنی کیش در ارتفاع ۱۵۰ متری پاسخ مناسبی به سوال شما خواهد بود.