حتما تا به حال نام پاراسل کیش به گوش تان خورده است و یا شاید تصاویری از این ورزش مهیج را  این جا و آن جا دیده و چیزهایی از چگونگی اش خوانده باشید؛ مثلا  پارسل کیش یک ورزش آبی است و این که چه هیجانی دارد و گردشگران برای شرکت در بازی پاراسل چه راه ها می کوبند و چه مسافت ها طی می‌کنند تا دست کم برای دقایقی از آدرنالین حاصل از این ورزش حظ ببرند. بسیاری پیش از پیوستن به تور کیش سراغ از پاراسل در کیش را می گیرند و در میان برنامه های گوناگون تفریحی برایش جا باز می کنند. آن ها می خواهند بدانند که کدام یک از سواحل زیبای کیش ایستگاهی برای ورزش پاراسل است، چطور می توانند بروند آن جا و بلیطش را از کجا جور کنند؛ یک بلیط تخفیف دارِ اوکازیون؟

عده‌ای اما نگران اند. دائما می پرسند«راست است که پاراسل جان آدم ها را می گیرد؟!» و «محدودیت سنی دارد؟!»، «برای ایمن تر کردن ورزش پاراسل کیش چه وسایلی را می بایست به کار گرفت؟» و سوالاتی از این قبیل.

این یادداشت بنا دارد به این سوالات جواب دهد.

پاراسل کیش یک تفریح مهیج و بی نظیر


در پاراسل کیش شرکت کنندگان می بایست یک جلیقه نجات می پوشیدند، با پای پیاده به دل آب می زدند، توی قایق می نشستند و در حالی که گوش به توصیه های مربی داده بودند، چتر پرواز را به خود متصل می کردند و چتر را به بند ۱۵۰ متری قایق می بستند. تنها پس از چند دقیقه جایی میان آسمان و دریا، درحالی که رو به رویشان جزیره (یا بندر) و زیرپایشان آبیِ دریا بود، پرواز می کردند؛ پروازی به بلندیِ ۱۵۰ متر دور تر از زمین.

حال تصور کنید که آبیِ زیر پای شما تکه ای خلیج بزرگ فارس و رو به روی شما منظره ای از جزیره زیبای کیش باشد؛ جذاب و با شکوه نیست؟ بی دلیل نیست که بسیاری برای چنین بازی مهیجی در جزیره کیش به این در و آن در می زنند تا به هر طریق پرواز بر فراز خلیج فارس را تجربه کنند!

پاراسل کیش یک تفریح مهیج و بی نظیر

پس از تجربه پرواز، حالا نوبت به هیجان سقوط آزاد است. شرکت کنندگان از مربی و همچنین قایق ران می خواهند که آن ها را در آب فرو کنند تا تنی هم به آب زده باشند. در ایستگاه ها و کلوپ های پاراسل در کیش نیز، اگر هوس آب تنی کرده باشید، می توانید درخواست کنید تا این پایان هیجان انگیز را به شما هدیه دهند.

تاریخچه پاراسل

پاراسل قرار نبود یک ورزش تفریحی باشد، قرار بود به مثابه یک عملیات امدادی در مناطق نظامی عمل کند. در حقیقت پیر مارسل لیمون در سال ۱۹۶۲ پاراسل را برای نجات سربازان بخت برگشته و آسیب دیده کشورش اختراع کرد. اما پاراسل به تدریج از یک وسیله امدادی به یک ورزش آبی تغییر کارکرد داد و در سال ۱۹۶۹ میلادی بازیچه گردشگران و ورزشکاران کارائیب و مکزیک شد.

بیشتر بخوانید: اسکوتر زیردریایی کیش یکی دیگر از محبوب ترین تفریحات آبی کیش

خطرات پاراسل در کیش

کبریت بی خطر یک شوخی بزرگ است که آرام آرام پا به ضرب‌المثل ها و اصطلاحات عامیانه مان باز کرده است؛ کبریت بی خطر هم می‌تواند خطرناک باشد، هر چیزی تا به اندازه ای می تواند ما را تهدید کند و یا به عبارتی دیگر هیچ چیز کاملا بی خطری وجود ندارد! از این نظر چیزها می توانند به سه دسته خطرناک، کم‌تر خطرناک و ایمن تقسیم شوند. پاراسل از دسته سوم است.

خطرات پاراسل در کیش

در کلوپ های رسمی و مجوزدار، شبیه آن چه که می توانید در کیش پیدا کنید، پاراسل ورزشی به مراتب ایمن است.با وجود این پیشنهاد می دهیم برای امنیت بیش تر به موارد زیر توجه کنید:

به کلوپ‌های پاراسل کیش بروید

هر ساحلی برای پاراسل مناسب نیست و همین طور هر کسی نمی تواند جای مربی و قایق ران را برای شما پر کند. پس به کلوپ بروید و زیر نظر مربیان و قایق ران های آموزش دیده و با تجهیزات درست و درمان تمرین کنید. کلوپ ها غالبا می توانند امنیت شما را تضمین کنند. پس به قوانین شان احترام بگذارید و خارج از عرف و منطق و قانون درخواستی مطرح نکنید. بگذارید پاراسل کیش برای همیشه همان تفریح هیجان آمیز و لذت بخش و خاطرساز باقی بماند.

در آب و هوای مناسب پرواز کنید

اگر در کلوپ تفریح می کنید، چالشی، از این نظر، بر سر راه تان نیست. مسئولان کلوپ دائما، چه چند روز قبل و چه چند روز بعد، وضعیت جوی را زیر نظر می گیرند و اگر وضعیت نامناسب باشد، اجازه پرواز را صادر نمی کنند. با وجود این بد نیست خودِ شما هم نیم نگاهی به آب و هوا بیندازید و تنها وقتی از هوای آفتابی ساحل مطمئن شدید، پا به قایق بگذارید.

تجهیزات را بررسی کنید

چک کنید! نه فقط چتر را بلکه طناب حامل چتر و همین طور جلیقه نجات را. از هر نظر مطمئن شوید که وسیله ای که شما با آن پرواز می کنید، بی هیچ عیب و ایرادی باشد. همین طور از مربی بخواهید که علائم و سیگنال هایی را که بناست هنگام پرواز به وسیله آن ها ارتباط برقرار کنید، به شما آموزش دهد اما اگر به جای همه این ها از بیسیم و بلندگو استفاده خواهید کرد، از چم و خمش اطلاعات کافی به دست آورید و مطئمن شوید که درست کار می کنند.

در ارتفاع مناسب پرواز کنید

بله، فاصله هر چه بیش تر، هیجان انگیزتر.

اما در عین حال هر چه از فاصله استاندارد ۱۵۰ متری دور شوید، تسلط مربی و قایق ران و همین طور ضریب امنیت شما کاهش می یابد. پس زیاده خواهی را کنار بگذارید، قایق ران و مربی را برای پروازی با ارتفاع بلندتر زیر فشار نگذارید و به  ۱۵۰ قانع باشید. باور کنید ۱۵۰متر ارتفاع نیز به اندازه کافی هیجان انگیز است.

بیشتر بخوانید: پیست کارتینگ کیش و تجربه یک تفریح هیجان انگیز

وزنی را بیش تر از وزن مجاز به چتر تحمیل نکنید

بسته به حاصل جمع وزن سرنشینان تعداد شما برای چترسواری می تواند متفاوت باشد. اما معمولا تعداد نفرات مجاز برای چتر سواری تنها سه نفر است. اگر تعداد شما از تعداد مجاز فراتر می رود، به دو و یا سه گروه تقسیم شوید و پرواز کنید؛ هم امنیت را حفظ کرده اید و هم از حضور در جمع لذت برده اید.

در این مورد قانونی وجود ندارد، مسئولان کلوپ تصمیم می گیرند. آنان باید مطمئن شوند هیچ خطری کودک شما را تهدید نمی کند. در این صورت پرواز او بلامانع است. اما اگر مجوز پرواز کودک را صادر نکردند، ناراحت نشوید و اصرار نکنید. این بار را بدون فرزندتان خوش بگذرانید و اجازه دهید آن ها نیز از دیگر تفریحات مناسب با سن و سال شان حظ ببرند.

پاراسل کیش کجاست ؟

جزیره کیش تنها مکانی است که ورزش پاراسل را به صورت حرفه ای عرضه می کند؛ آن هم نه در همه سواحلش. اگر عزم تان را جزم کرده اید و تصمیم دارید پاراسل کیش را حداقل یک بار تجربه کنید باید به یکی از چهار ساحل مرجان، دامون و سیمرغ و یا به اسکله تفریحی بروید.

اسکله تفریحی کیش، جایی در حوالی خیابان سنایی است. آن قدر معروف هست که از هر کس نشانی اش را بخواهید، شما را به آن جا راهنمایی کند.

ساحل تفریحی مرجان در میدان مرجانِ جزیره کیش است و برای رفتن به ساحل دامون باید به شمال جزیره، محل توقف کشتی های تفریحی و تجاری بروید. اگر از میان این ساحل سیمرغ را ترجیح می دهید، سراغش را در جنوب شرقی جزیره بگیرید.

بیشتر بخوانید: پارک ساحلی سیمرغ کیش کجاست؟

آدرس کلوب های دریایی پاراسل در کیش

در این چهار ساحل کلوپ های دریایی زیادی قرار دارند که در زیر آن ها را به همراه آدرس به شما معرفی می کنیم

  1. ۱- کلوب دریایی اسکوبا: پارک ساحلی مرجان- پشت مجتمع دیدنیها
  2. ۲- کلوپ دریایی آکواریوس: بلوار حریره، جنب برج‌های ساحلی پرشین
  3. ۳- کلوپ دریایی باراکودا کیش: پارک ساحلی مرجان
  4. ۴- کلوپ دریایی سی من کیش: دامون ساحلی
  5. ۵- کلوپ دریایی شاهد کیش: مجتمع تفریحات دریایی
  6. ۶- کلوپ دریایی کشتی یونانی کیش: انتهای بلوار اندیشه , پشت مسجد امیر
  7. ۷- کلوپ دریایی مارینا کیش: پارک ساحلی مرجان، پشت مجتمع دیدنیها
  8. ۸- کلوپ دریایی ناتیلوس کیش: پشت مجموعه مارینا پارک هتل، حوضچه تابان
  9. ۹- کلوپ نگین دریایی خلیج فارس کیش: بلوار اندیشه، پشت مسجد امیر، مرکز تفریحات دریایی

آدرس کلوب های دریایی پاراسل در کیشآدرس کلوب های دریایی پاراسل در کیش

چه زمانی می توان از این تفریح سرا پا هیجان استفاده کرد؟

خیالتان راحت باشد! در این تفریح یا بهتر بگویم در این ورزش از هر خطری در امان هستید و این را بدانید که شما با امنیت کامل در آسمان به پرواز در می آیید؛ اما اگر هم به احتمال خیلی کم در آب سقوط کردید، اصلا نگران نباشید زیرا لباسی که شما برای پاراسل می پوشید در اصل جلیقه نجات است که اگر احیانا در آب افتادید، غرق نشوید؛ درضمن مربیان مستقر در قایق مراقب شما هستند و به سرعت قبل از غرق شدنتان شما را نجات می دهند.

اما به شما پیشنهاد می کنیم که در هر فصلی از سال که به کیش سفر کردید قبل از هر کاری وضعیت آب و هوایی کیش را بررسی کنید، چون اگر آب و هوای دریا نامساعد باشد ممکن است کنترل قایق از دست ناخدا خارج شود و قادر به کنترل حرکات چتر نباشد.

به همین دلیل ناخدای قایق در زمان هایی که وضعین جوی مساعد نباشد، اجازه استفاده از پاراسل را به شما نمی دهد.

بلیط پاراسل در کیش را از کجا بخریم؟

نایاب نیست! هم در وب سایت های فروش آنلاین می توانید بلیط پاراسل کیش را با تخفیف های بعضا چشمگیر تهیه کنید و هم می توانید آن را به صورت حضور از کلوپ ها و مراکز فروش بلیط پاراسل در کیش بخرید. به هر صورت پیشنهاد می دهیم هنگام خرید بلیط پاراسل به بهای آن توجه کنید و زیر بار هر قیمتی نروید.

بیشتر بخوانید: جت اسکی کیش و هیجان سرعت بالا بر روی آب های خلیج فارس

قیمت پاراسل کیش چقدر است؟

قیمت بلیط های پاراسل کیش بسته به ارتفاع پرواز می تواند متفاوت است. شما در فروردین ۱۳۹۸ برای پرواز تا ارتفاع ۱۵۰ متر می‌بایست ۷۰ هزار تومان پول پرداخت می‌کردید که امروز ممکن است این رقم اندکی نیز افزایش یافته باشد.

البته اگر از ارتفاعات بیشتر ترسی ندارید و عاشق هیجان هستید می توانید ارتفاع ۳۰۰متری را با ۹۰هزار تومان و ۵۰۰متری را با ۱۲۰هزار تومان انتخاب کنید.

برخی وقتی با بهای بلیط مواجه می شوند با چشمانی از فرط شگفتی گرد شده می پرسند:«این همه می‌ارزد؟» یک بار تجربه پرواز بر فراز خلیج فارس و تماشای منظره دیدنی کیش در ارتفاع ۱۵۰ متری پاسخ مناسبی به سوال شما خواهد بود.

 

اطلاعات داخل این صفحه برای آگاهی بیشتر مسافران تور کیش درج شده است. آژانس سالیان سفر صرفاً خدمات مربوط به تور کیش (رزرو پرواز و هتل) را برای مسافران این جزیره ارائه می‌دهد.

در کدام منطقه کیش به سراغ پاراسل برویم؟

در محدوده اسکله تفریحی کیش – ساحل دامون – ساحل سیمرغ – ساحل مرجان

پاراسل چیست؟

پاراسل متشکل از چتر بزرگی است که به وسیله جلیقه و یک کابل محکم به قایل تندرو متصل می شوند و زمانیکه قایق سرعتش را افزایش می دهد به آسمان فرستاده می شوند.

ظرفیت پاراسل چند نفر است؟

پاراسل ها بین یک تا سه نفر ظرفیت دارند که با توجه به وزن شخص متغیر است.

آیا پاراسل کیش ایمن است؟

هرچیزی تا به اندازه ای می تواند ما را تهدید کند اما پاراسل ورزشی به مراتب ایمن تر است که با رعایت مربیان و قایق رانان با امنیت بیشتری برخوردار است.