پایاب کیش یعنی کاریز کیش؛ دهلیزی که در کنار یک قنات کَنده‌اند تا آب به واسطه آن به سطح زمین برسد و در دسترس قرار گیرد. گذر زمان و روی آوری به زندگی شهرنشینی نقش این کاریزها را در زندگی روزمره کم‌رنگ کرده است اما هنوز برخی از روستاها از آن بهره می‌برند. با وجود این چه چیز یک کاریز را از دیگر کاریزها متمایز و به یکی از دیدنی‌های کیش بدل می‌کند؟ چه چیز این همه گردشگر تور کیش را به سوی این پایاب می‌کشاند و توجهش را بر می‌انگیزد؟ آن‌چه از پایاب کیش بنایی منحصر به فرد ساخته است، چیست؟

چرا باید به پایاب کیش برویم؟

این، بنایی متعلق به دو هزار سال پیش و ساخته و پرداخته دوران ایران باستان است؛ میراثی که در گذر سال‌ها با مراقبت‌ها و مرمت‌های پی در پی به ما رسیده و این خود به خود مهم‌تر سبب استقبال گردشگران از این بنای دیدنی است. می‌گویم:«دیدنی» چرا که پایاب کیش علاوه قدمتش سر و شکل حیرت‌آور و زیبایی دارد.

سبک طراحی پله‌های آن، نوری که از سطح زمین بر آن تابیده می‌شود و هوای خنک و دلپذیری که آن را از معماری خارق‌العاده مردمان منطقه کنونی کیش و ایران باستان به ارث برده است بر جذابیت این پایاب می‌افزاید.

هنگامی که این کاریز برای آخرین بار مرمت شد، مسئولان امر، بر آن شدند که در کنارش یک مجموعه به مجموعه تفریحی کیش اضافه کنند و با رستوران‌ها و کافه‌های سنتی به آن سر و شکلی دیگر بخشند تا که هم زمینه‌ای برای درآمدزایی اهالی فراهم آورند و هم توجه گردشگران را بیش از پیش به این کاریز جلب کنند.

راستش را بخواهید موفق هم شدند: این مجموعه تفریحی کیش از یک رستوران بزرگ به مساحت ۵۰۰ متر برخوردار است و در کنار آن یک کافه سنتی جذاب و درخشان دارد. امکان ندارد توریستی پا به این مجموعه تفریحی بگذارد و سری به این بزرگ‌ترین رستوران جزیره کیش نزند.

رستوران پایاب کیش چه جور جایی است؟

رستوران پایاب کیش لیستی از غذاهای متنوع دارد و با برنامه‌ها و جُنگ‌های موسیقی و نورپردازی‌ای که نمونه‌اش را تنها در آن‌جا می‌‌توان جست، از میهمانانش پذیرایی می‌کند. نمی‌توان به راحتی از منو رستوران گذشت و چشم بر آن فضای درخشان بست. درِ این رستوران در کیش همیشه خدا از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب بر روی بازدیدکنندگان باز است تا با ترکیبی از غذاهای سنتی و بین‌المللی و کادری مجرب شما را در فضای راحت و صمیمی خود بپذیرد. با وجود این چه بهتر که پیش از مراجعه با تلفن رستوران پایاب کیش تماس بگیرید و از ساعات کاری‌شان اطمینان حاصل کنید.

این مرکز تفریحی کجاست؟

به تماشای عکس‌ های این مرکز تفریحی اکتفا نکنید، پایاب جزیره کیش از نزدیک دیدنی است. آدرس پایاب کیش سر راست است. این یکی از بزرگ‌ترین مراکز تفریحی کیش، ۱۰ متر دور تر از شهر و در همجواری مجموعه درخت سبز واقع شده است. کافی است از رانندگان تاکسی تلفنی بخواهید شما را به این مجموعه ببرد تا کم‌تر از چند دقیقه تماشاگر یکی از عجایب معماری ایران باستان باشید و از رستورانش لذت ببرید.