با قدم گذاشتن به آخرین هفته مرداد ماه، به ایام عزاداری ماه محرم نزدیک شده‌ایم. اولین روز ماه محرم امسال، مصادف با همان ۳۱ مرداد ۹۹ می‌شود. عزاداری و برپایی مراسم دسته و سینه‌زنی کارهایی است که در تمام شهرهای کشورمان انجام می‌شود. جزیره کیش هم از این قاعده مستثنی نیست. اما سوالی که وجود دارد این است که تکلیف تورهای کیش چه می‌شود؟

تور کیش در محرم

از آنجایی که در ماه محرم دو روز تعطیل به مناسبت روزهای تاسوعا و عاشورا وجود دارد، خیلی از کسانی که شاغل هستند به فکر یک سفر کوتاه میافتند. در چنین شرایطی احتیاجی به مرخصی گرفتن وجود ندارد و همین مسئله رزرو کردن یک تور دو شبه در کیش را برای علاقه‌مندان به سفر خیلی ساده‌تر می‌کند. شرایط آب و هوایی جزیره کیش هم در روزهای آخر تابستان کمی بهتر می‌شود و کم کم اثرات گرمای طاقت فرسا از بین می‌رود.

تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا افراد را برای رزرو تور کیش جذب کنند. به غیر از گردشگران داخلی، توریست‌های خارجی زیادی هم برای آشنایی با مراسم ماه محرم، در این ایام به ایران و جزیره کیش سفر می‌کنند.

به طور کلی سفر به جزیره زیبای کیش در این روزها هم تجربه خاصی برای شما خواهد بود و هم شما را با فرهنگ مردم عزیز جنوب کشور بیشتر آشنا می‌کند. از طرفی باید این نکته را بدانید که حال و هوای جزیره کیش در ایام محرم با روزهای عادی متفاوت است:

  1. مثل همه شهرهای دیگر کشورمان، در ایام محرم کوچه و خیابان‌های جزیره کیش سیاه پوش می‌شود.
  2. دسته‌های عزاداری امام حسین (ع) راهی کوچه و خیابان‌های کیش می‌شوند.
  3. برای رعایت شئونات اسلامی اجرای موسیقی زنده در رستوران‌ها، کافه‌ها و کشتی‌های تفریحی کیش در ایام محرم متوقف می‌شود. این مجموعه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند، فقط با این تفاوت که موسیقی زنده در آن‌ها اجرا نخواهد شد.
  4. جنگ‌های شبانه که با موسیقی زنده همراه هستند هم در این بازه زمانی اجرا نخواهند شد.
  5. اماکن تفریحی کیش که با موسیقی زنده ارتباطی ندارند به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما ممکن است ساعات کاری کوتاه‌تری داشته باشند.
  6. در روزهای تاسوعا و عاشورا تمام اماکن تفریحی کیش و بازارهای آن تعطیل هستند.
  7. بازارها و مراکز خرید کیش در دهه اول محرم تا ساعت ۹ شب باز هستند.

حال و هوای کیش در محرم

آداب رسوم مردم کیش در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع)

ساکنین جزیره کیش قومیت‌های مختلفی دارند. همین مسئله باعث شده مراسم‌های مختلفی هم برای عزاداری امام حسین (ع) در این جزیره برگزار شود. به طور کلی آداب و رسوم مردم کیش در زمان عزاداری، ترکیبی از تمام رسوم ایرانی می‌شود. سنی‌هایی که در جزیره کیش ساکن هستند، روز نهم محرم را روزه می گیرند. آن‌ها روز دهم هم در مراسم عزاداری شیعیان شركت می كنند اما سینه نمی‌زنند.

حتی چند روز قبل از شورع ماه محرم، از رفت و آمد جوانان برای آماده‌سازی مسجد و حسینیه‌ها برای عزاداری و سیاه‌پوش کردن خیابان‌ها می‌توان حس و حال ماه محرم را در کیش لمس کرد.

در سال‌های گذشته سخنرانی‌ها و مراسم‌های بزرگی برای عزاداری امام حسین (ع) در جزیره کیش انجام می‌شد. اما امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا این مراسم‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضاهای باز برگزار خواهد شد.

تا قبل از شیوع کرونا اجاق آشپزخانه‌های زیادی در جزیره کیش برای پخت غذاهای نذری روشن می‌شد. ایستگاه‌های صلواتی متعددی هم برای توزیع چای، شربت، بستنی، شیرکاکائو و… در سطح جزیره کیش برپا می‌شد. اما امسال برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا باید شرایط ویژه‌ای برای برپایی این موارد در نظر گرفته شود.

سنت تشت گذاری کیش در ایام محرم

سنت تشت گذاری کیش در محرم

یکی از مراسم‌های اختصاصی جزیره کیش برای عزاداری در محرم، مراسم تشت گذاری است که آذری‌های مقیم کیش میزبان‌های اصلی برپایی آن هستند. در آیین تشت گذاری، همانطور که از اسمش پیداست از یک تشت آب به عنوان نمادی از رود فرات استفاده می‌شود. قدمت این رسم به بیشتر از ۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. این مراسم نمادی از رفتار امام حسین (ع) است که حتی اسب‌های سپاه حر را هم سیراب کرده بود.

تشت گذاری در کیش

مراسم حضرت قاسم (ع)

عروسی نمادین حضرت قاسم (ع) از دیگر مراسم‌های است که هر سال در ماه محرم در جزیره کیش برگزار می شود. معمولاً این مراسم در منطقه صفین کیش برگزار می‌شود. طی این مراسم مردم با سینی‌های پر از گل و حنا از حسینیه فاطمه الزهرا (س) به سمت حسینیه طالقانی به راه میافتند.

زوجی هم با تن کردن لباس‌های سبز وارد مراسم می‌شوند و عزاداری و سینه زنی انجام می‌شود. مردم سینی‌های میوه و شمع را به عنوان نذری به این محل می‌آورند و بین مردم پخش می‌کنند.

کیش در محرم

مراسم حضرت علی اصغر (ع)

گهواره‌هایی نمادین به عنوان یادواره‌هایی از طفل شیرخوار کربلا، حضرت علی اصغر (ع) در حسینیه‌های شهر به نمایش گذاشته می‌شود.

برای رزرو کردن تور کیش در ایام محرم امسال می‌توانید از همکاران ما در آژانس مسافرتی سالیان سفر کمک بگیرید. کافیست با شماره تلفن ۰۲۱۲۲۰۲۰۱۸۸ با ما در ارتباط باشید. همچنین برای اطلاع از ارزان ترین تورهای کیش می‌توانید کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرامی ما را دنبال کنید.