خانه مردم شناسی در کیش، در قدیمی‌ترین محله‌های این جزیره، در صفین، قرار دارد و یکی از دیدنی های کیش است که بیشتر با هدف اشاعه  فرهنگ و رسم و رسومات محلی ، محصولات ، صنایع دستی و…  دایر شده است. مدت زمان زیادی نیست که این خانه ۲۰۰ ساله به موزه تبدیل شده است. از سال ۱۳۹۳ با مجوز سازمان منطقه آزاد کیش این خانه تبدیل به یکی از جاهای دیدنی کیش شد و از این طریق این سازمان توانست گامی در جهت توسعه گردشگری و اشتغال‌زایی برای مردم جزیره  بردارد.

چرا خانه مردم شناسی در کیش مهم است؟

معماری تمامی اتاق‌های آن صورت سنتی خود را حفظ کرده و بازسازی شده است. این خانه ۱۵ اتاق و ۲ حیاط دارد. که هر کدام از این حیاط‌ها و اتاق‌ها در زمان خود کاربرد خاص خودشان را داشته‌اند مثلا یک اتاق مخصوص زنان بوده، یک اتاق مکتب‌خانه بوده و… یا به طور مثال یکی از حیاط‌ها مخصوص مردان نامحرم و غریبه بوده است.

این، یکی از جذاب‌تر جاذبه‌های کهن کیش، در میان بومی‌ها این جزیره معنا و ارزش خاصی دارد زیرا این مکان تا مدت‌ها مکتب‌خانه و محل یادگیری قرآن بوده و از همین جهت برای مردم این جزیره بسیار ارزشمند است.

از سویی دیگر این خانه نشان‌ دهنده روند و سبک زندگی مردم این جزیره در ۸۰ سال اخیر است و در کنار کلبه هور کیش و درخت سبز کیش یک گنجینه ارزشمند فرهنگی برای گردشگران به شمار می‌رود، تا به تفکر و تامل در مورد سیر تحول این جزیره بپردازند. برای همین مسافران تور کیش سالیان سفر بازدید از این موزه را همیشه در برنامه‌های خود قرار می‌دهند.

گردشگران می‌توانند با دقت به صحبت‌های راهنما، از بسیاری از رسم و رسوم بومیان کیش آگاه شوند و شیوه معیشت آن‌ها را در سال‌های دور به چشم ببینند. همچنین در این خانه زنان هنرمند ساکن کیش، نقش و نگارهای زیبایی را به وسیله حنا روی دست بانوان طراحی می‌کنند که یکی از محبوب‌ترین بخش‌های بازدید از خانه مردم شناسی کیش، همین بخش است. اگر به تاریخ و گشت و گذار در زندگی‌های اقوام گذشته علاقه دارید، به هیچ وجه بازدید از خانه مردم شناسی کیش را از دست ندهید.

خانه مردم شناسی کیش کجاست؟

این خانه بسیار آن‌سوتر از اسکله بزرگ تفریحی کیش واقع شده است. هم‌نشینی خانه بومیان مردم شناسی کیش با جاذبه‌های تفریحی و نزدیکی آن به برخی از بازارها و مراکز خرید کیش، گردش و سیر و سیاحت در آن منطقه را کامل می‌کند.

درِ این خانه، معمولا از ساعت ۳ ظهر تا ۹ شب به روی بازدیدکنندگانش باز است.