شهر باستانی حریره کیش در امتداد ساختمان‌های بندرگاه و در سواحل شمالی کیش قرار دارد؛ یکی از جاذبه‌های یگانه کیش که بدون شک مسافران تور کیش را شگفت‌زده خواهد کرد. این کهن‌شهر را می‌توان به نوعی یکی از توسعه‌یافته‌ترین شهرهای جنوب کشور در عصر خود دانست؛ چرا که معماری ویژه بناها و انتخاب سبک طراحی شهری هوشمندانه‌اش این شهر را به شدت از سایر شهرهای ایران متمایز می‌کند. قدمت آن به ۸۰۰ سال می‌رسد و چنانکه از ویژگی‌های معماری‌اش بر می‌آید، نشانه‌هایی از دو دوره ایلخانی و تیموری را به وضوح به نمایش می‌گذارد.

در شهر باستانی حریره کیش چه خبر است؟

این شهر تاریخ غنی را در دل خود جای داده است و در طی سال‌های ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری دوران طلایی این شهر شناخته می‌شود. در شهر تاریخی حریره کیش بقايايى در مرکز ساحل شمالى جزيره قرار دارد كه به احتمال بسيار قوى به دوره ساسانيان و اوايل دوره اسلامى بر مى گردد. اين بقايا در وسعتى بالغ بر سه کيلومتر مربع، بازگو کننده اين مطلب است که روزگارى شهرى بزرگ و آباد در اين منطقه وجود داشته و جمعيت کثيرى را در خود جاى مى داده است.

این شهر کهن در کنار درخت سبز کیش و کلبه هور کیش از کهن‌ترین بخش‌های جزیره تاریخی کیش است.

به عکس شهر باستانی حریره در کیش نگاه کنید: این شهر ۱۲۰ هکتاری از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است که متاًسفانه بافت خشتی و گلی اش به مرور زمان تخریب شده‌اند و فقط قسمت های سنگی این بناها تا حدی پایدار باقی مانده‌اند؛ با عبور در میان بقایای این مجموعه به‌ندرت می‌توانید سقف و تاقی سالم پیدا کنید.

شهر باستانی حریره کیش ۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و ساحل صخره‌ای و سه خلیج که نقش بندرگاه طبیعی را برای آن بازی می‌‎کنند، این اجازه را به طراحانش داده است که بر خلاف درون‌گرایی و مسلک دفاعی سایر شهرهای ایران در آن زمان، شهر باستانی دیدنی در جزیره کیش را به شکل ویژه‌ای طراحی کنند. خانه اعیانی، بخش کارگاهی صنعتی و حمام از بخش‌هایی هستند که به کمال هر چه بیشتر این شهر در زمان خودش کمک می‌کنند. تصاویر شهر باستانی حریره کیش خود گواه این مدعاست.

در کاوش‌هایی از شهر باستانی حریره کیش، بخش‌های گوناگونی مانند مجموعه ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه گری، قنات، چاه‌ها و دالان‌های عجیب شناسایی شده‌اند. این دالان‌ها که از چاه‌ها تا صخره‌های ساحلی کشیده شده‌اند و همچون دریچه‌هایی به دریا راه دارند. این کانال‌های افقی و راه‌های ارتباطی زیرزمینی چاه‌ها را می‌توان در گوشه و کنار بخش‌های صنعتی و حتی در داخل اتاق‌ها و راهروها نیز مشاهده کرد.

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های زندگی چند خانواری در جنوب کشور و از جاهای دیدنی کیش است و کاشی‌های وارداتی زیبایی که از این خانه به دست آمده است، نشان می‌دهد که در گذشته دور متعلق به فرد متمولی بوده است. البته بنای حمام هم که به نسبت وسعت شهر کوچکتر است و در امتداد خانه اعیانی قرار دارد، می‌تواند بیانگر این نکته باشد که این حمام متعلق به همان خانه است و از آن استفاده خصوصی می‌شده است. توصیه می‌شود که اگر علاقمند به بازدید از بناهای تاریخی شگفت‌آور هستید، شهر باستانی حریره جزیره کیش را از دست ندهید.

حمام شهر باستانی حریره کیش

همچنین در این منطقه حمام حریره، قدیمی ترین حمام ایران واقع شده است که در آن آثار دو دوره متفاوت ایلخانی و تیموری از جمله قطعات سفالی ساده متعلق به ظروف استفاده شده و بقایایی از خزینه‌های قدیمی به چشم می‌خورند و دارای قسمت‌های گوناگونی مانند سربینه، گرمخانه، تون، راهروی سرپوشیده و دو خزینه کوچک و بزرگ است. پیشنهاد می شود اگر علاقه مند به جاذبه‌های گردشگری تاریخی هستید، بازدید از شهر باستانی حریره را در برنامه‌های تور کیش قرار دهید.