شهر باستانی حریره کیش در امتداد ساختمان‌های بندرگاه و در سواحل شمالی کیش قرار دارد؛ یکی از جاذبه‌های یگانه کیش که بدون شک مسافران تور کیش را شگفت‌زده خواهد کرد. این کهن‌شهر را می‌توان به نوعی یکی از توسعه‌یافته‌ترین شهرهای جنوب کشور در عصر خود دانست؛ چرا که معماری ویژه بناها و انتخاب سبک طراحی شهری هوشمندانه‌اش این شهر را به شدت از سایر شهرهای ایران متمایز می‌کند. قدمت آن به ۸۰۰ سال می‌رسد و چنانکه از ویژگی‌های معماری‌اش بر می‌آید، نشانه‌هایی از دو دوره ایلخانی و تیموری را به وضوح به نمایش می‌گذارد.

این شهر کهن در کنار درخت سبز کیش و کلبه هور کیش از کهن‌ترین بخش‌های جزیره تاریخی کیش است.

به عکس شهر باستانی حریره در کیش نگاه کنید: این شهر ۱۲۰ هکتاری از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است که متاًسفانه بافت خشتی و گلی‌اش به مرور زمان تخریب شده‌اند و تنها طاق‌ها و دیوارهای سنگی از گزند طوفان زمان در امان بوده‌اند. شهر باستانی حریره کیش ۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و ساحل صخره‌ای و سه خلیج که نقش بندرگاه طبیعی را برای آن بازی می‌‎کنند، این اجازه را به طراحانش داده است که بر خلاف درون‌گرایی و مسلک دفاعی سایر شهرهای ایران در آن زمان، شهر باستانی دیدنی در جزیره کیش را به شکل ویژه‌ای طراحی کنند. خانه اعیانی، بخش کارگاهی صنعتی و حمام از بخش‌هایی هستند که به کمال هر چه بیشتر این شهر در زمان خودش کمک می‌کنند. تصاویر شهر باستانی حریره کیش خود گواه این مدعاست.

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های زندگی چند خانواری در جنوب کشور و از جاهای دیدنی کیش است و کاشی‌های وارداتی زیبایی که از این خانه به دست آمده است، نشان می‌دهد که در گذشته دور متعلق به فرد متمولی بوده است. البته بنای حمام هم که به نسبت وسعت شهر کوچکتر است و در امتداد خانه اعیانی قرار دارد، می‌تواند بیانگر این نکته باشد که این حمام متعلق به همان خانه است و از آن استفاده خصوصی می‌شده است. توصیه می‌شود که اگر علاقمند به بازدید از بناهای تاریخی شگفت‌آور هستید، شهر باستانی حریره جزیره کیش را از دست ندهید.