• 021-22020188
  • info@tourtokish.com

آخرین مطالب

عضویت در کانال تلگرام

کانال تلگرام تور کیش

اطلاعات تماس

  • تهران، خیابان ولیعصر، روبروی صدا و سیما، پلاک 2787

  • 021-22020188

  • https://tourtokish.com

  • info@tourtokish.com

شهر باستانی حریره کیش
۲۰ دی

شهر باستانی حریره کیش

در امتداد ساختمان‌های بندرگاه و در سواحل شمالی کیش، یکی از جاذبه‌های یگانه کیش وجود دارد که بدون شک مسافران تور کیش را شگفت‌زده خواهد کرد. شهر باستانی حریره را می‌توان به نوعی یکی از توسعه‌یافته‌ترین شهرهای جنوب کشور در عصر خود دانست؛ چرا که معماری ویژه بناها و انتخاب سبک طراحی شهری هوشمندانه‌اش این شهر را به شدت از سایر شهرهای ایران متمایز می‌کند. قدمت این شهر باستانی جزیره کیش به ۸۰۰ سال می‌رسد و چنانکه از ویژگی‌های معماری‌اش بر می‌آید، نشانه‌هایی از دو دوره ایلخانی و تیموری را به وضوح به نمایش می‌گذارد.

این شهر ۱۲۰ هکتاری از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است که متاًسفانه اکثر بافت خشتی و گلی‌اش به مرور زمان تخریب شده‌اند و تنها طاق‌ها و دیوارهای سنگی از گزند طوفان زمان در امان بوده‌اند. حریره ۱۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و ساحل صخره‌ای و سه خلیج که نقش بندرگاه طبیعی را برای آن بازی می‌‎کنند، این اجازه را به طراحانش داده است که بر خلاف درون‌گرایی و مسلک دفاعی سایر شهرهای ایران در آن زمان، این شهر را به شکل ویژه‌ای طراحی کنند. خانه اعیانی، بخش کارگاهی صنعتی و حمام از بخش‌هایی هستند که به کمال هر چه بیشتر این شهر در زمان خودش کمک می‌کنند.

خانه اعیانی یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌های زندگی چند خانواری در جنوب کشور است و کاشی‌های وارداتی زیبایی که از این خانه به دست آمده است، نشان می‌دهد که در گذشته دور متعلق به فرد متمولی بوده است. البته بنای حمام هم که به نسبت وسعت شهر کوچکتر است و در امتداد خانه اعیانی قرار دارد، می‌تواند بیانگر این نکته باشد که این حمام متعلق به همان خانه است و از آن استفاده خصوصی می‌شده است. توصیه می‌شود که اگر علاقمند به بازدید از بناهای تاریخی شگفت‌آور هستید، در سفر به کیش شهر باستانی حریره را از دست ندهید.

دیدگاه خود را بنویسید

کانال تلگرام
close-link