تعطیلات تابستون بود که چند روزی وقت آزاد داشتم. می‌خواستم با خانواده سفر برم و این چند روز رو خوش بگذرونم. دوست داشتم سفر خارجی برم ولی وقتی نشستم حساب‌وکتاب کردم، متوجه شدم که برای سفر خارجی از نظر مالی هزینه‌ها خیلی بالا میره. به خاطر همین چشممو روی سفر خارجی بستمو برگشتم سراغ شهر و روستاهای کشور خودمون. از بین این همه شهر، ما جزیره کیش و سفر به کیش با هواپیما رو انتخاب کردیم.

شمارو نمیدونم ولی من توی سفر هتل خیلی برام مهم نیست. یعنی ترجیح میدم به جای این که یه هتل ۵ستاره برم، هتل ۳ستاره رزرو کنم و بقیه‌ی پولم رو برای تفریح خرج کنم. یعنی از نظر مالی همون اندازه خرج می‌کنم، فقط به جای محل اقامت، پولمو برای تفریح و خوش گذروندن خرج می‌کنم.

خلاصه بعد از کلی سرچ کردن تونستم با سایت تور تو کیش یه تور کیش خوب برای ۸ مرداد رزرو کنم. اسم هتل محل اقامتم هم گلدیس بود که خب البته یه بدی داشت؛ از مرکز شهر خیلی دور بود و مرکز خرید زیادی هم نزدیکش نبود. یعنی فقط پاساژ پاندا بهش نزدیک بود. اینو گفتم که اگه نزدیک بودن به پاساژ براتون مهمه حتماً قبل از رزرو کردن هتل موقعیت مکانیش رو از روی نقشه چک کنید و دور و اطرافش رو خوب ببینید تا انتخاب مطمئن‌تری داشته باشید. حالا بریم سراغ جزئیات:

روز اول: سفر به کیش با هواپیما

ما ساعت ۶:۳۰ صبح پرواز داشتیم؛ با هواپیمایی زاگرس. چون باید یک ساعت زودتر توی فرودگاه باشیم ما ساعت ۴:۴۵ راه افتادیم به طرف فرودگاه. اگه اهل زود بیدار شدن از خواب نیستین پیشنهاد می‌کنم موقع انتخاب تور به ساعت پروازش دقت کنید.

از اونجایی که پروازمون اول صبح بود، توی هواپیما بهمون صبحونه دادن. شیر و کیک، نون، پنیر و عسل صبحونمون بود. ساعت تقریباً ۸:۱۵ بود که هواپیما توی فرودگاه کیش فرود اومد. حالا دیگه رسما ایده ی سفر به کیش با هواپیما انجام شده به نظر می رسید. از هواپیما که بیرون اومدیم، باد گرم و هوای شرجی رو با همه وجود حس کردیم!

سفر به کیششروع سفر

از فرودگاه که رفتیم بیرون ماشین ترانسفر دنبالمون اومد و مارو برد سمت هتل تا وسیله‌هامون رو اونجا بذاریم و یه استراحتی بکنیم. بعد از استراحت رفتیم سمت پاساژ؛ همون پاساژ پاندا که گفتم نزدیک هتل بود. البته با این که خیلی به هتل نزدیک بود ما با ماشین رفتیم. چون هوا بی‌نهایت گرم بود و من اصلاً طاقت گرمارو نداشتم.

با تاکسی رفتیم، ۴ نفر بودیم برای کرایه ۷تومن پرداخت کردیم. اگر مثل ما تعدادتون ۴نفره رفت‌وآمدتون با تاکسی میتونه خیلی خوب باشه؛ چون ماشینا چه یک نفر سوار شده باشه چه ۴نفر همون اندازه کرایه میگیرن.

از پاساژ پاندا راضی بودیم چون تنوع وسایلاش خیلی زیاد بود. بعد از خرید هم رفتیم رستوران و حسابی از خودمون پذیرایی کردیم. دیگه خسته شده بودیم، به‌خاطر همین رفتیم هتل تا یه کمی استراحت کنیم و خریدهارو بذاریم اونجا. قرار بود بعدازظهر ساعت ۴ بریم برای گشت شهری.

گشت شهری

روی تورمون گشت شهری گرفته بودیم که با مینی بوس رفتیم چند جارو دیدیم. پیشنهاد می کنم وقتی دارید سفر به کیش با هواپیما رو بررسی می کنید و بین تورها می گردید حتما گشت شهری رو هم بگیرید. خانم لیدرمون توی اتوبوس می‌گفت هر کسی نخنده جریمه می شه… حالا از گشت شهری براتون بگم: اولین جایی که رفتیم شهر زیرزمینی کاریز کیش بود. میگفتم یه آقای تهرانی که الان آلمان زندگی میکنه سال ۷۸ تقریباً ۴ میلیارد خرج کرده تا اینجارو بازسازی کنه. مثل این که اون وقع میشد نصف زمین‌های کیش رو با این مبلغ خرید! بگذریم… اینم بگم که ورودی کاریز نفری ۲۰تومن بود.

بعد از کاریز رفتیم درخت آرزوهای کیش رو دیدیم. درخت انجیری که حدود ۵۰۰ – ۶۰۰سال عمر کرده بود. برای من که باورنکردنی بود! تنه‌ی این درخت آن‌قدر زیبا بود که حد نداشت. مرحله‌ی بعدی بازدید از خانه‌ی بومیان بود. هدف بازدید از اینجا، آشنایی با سبک زندگی مردم کیش بود. اون‌ها ماشین‌های مدرن و گرون قیمتی داشتن که جلوی در خونه‌هاشون پارک شده بود؛ اما خونه‌ها هنوز همون حالت قدیمی خودش رو داشت. ورودی خانه‌های بومی نفری ۱۰هزار تومن بود. آخر بازدید هم با قهوه‌ی مخصوص و خرما از بازدید کننده‌ها پذیرایی شد.

سفر به کیش و دیدن کشتی یونانی

قسمت آخر بازدید کشتی یونانی بود. این کشتی آن‌قدر پیر و زنگ‌زده شده که از قسمت‌های وسط اون شکسته و کم کم داره روبه نابودی میره. ولی با این که هم به گل نشسته و هم حسابی زنگ زده، هنوز همون ابهت خاص یک کشتی عظیم رو میتونین تو وجودش حس کنید. من دوست داشتم نزدیک غروب برسیم ساحل که کشتی یونانی رو ببینیم ولی خب این‌طور نشد. کنار ساحل می‌تونستیم شترسواری هم بکنیم ولی من خیلی علاقه‌ای نداشتم و امتحانش نکردم.

آخر سر هم جلوی بازار مروارید پیاده شدیم و دوباره رفتیم سراغ خرید. صادقانه بگم وقتی داشتم به سفر به کیش با هواپیما فکر می کردم حدس نمی زدم که انقدر خوش بگذره.