براساس گفته‌های مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان منطقه آزاد کیش، هوشمندسازی این جزیره یکی از برنامه‌های بنیادین در دستور کار قرار گرفته است. وی همچنین افزود برنامه‌های مختلف و گوناگونی برای هوشمندسازی جزیره کیش پیاده و اجرا شده است اما تاثیر بسزایی نداشته است و باید زیرساخت‌های لازم با سرعت بیش‌تری فراهم شود.

آقای سوداگر در ادامه تاکید کرد جزیره کیش از لحاظ زیرساخت‌های هوشمندسازی نسبت به دیگر مناطق آزاد وضعیت بهتری برخوردار است اما این اقدامات کامل نیست و مستلزم برنامه‌ریزی همگانی برای پیش‌برد این اهداف است.

در اولین مرحله در این عرصه، احداث ۶۵ کیلومتر فیبر نوری پیش بینی شده است که پیش از این ۲۰ کیلومتر از آن احداث شده بود. با احداث این ۶۵ کیلومتر دیگر زیرساخت برای تمام مراکز تجاری و مسکونی ایجاد می‌شود. وی همچنین تصریح کرد در راستای هوشمندسازی اپلیکیشن آی‌کیش تحول بزرگی را در حوزه گردشگری این منطقه بوجود خواهد آورد و افرادی که با تور کیش به این منطقه سفر می‌کنند نیازهایشان در ابعاد مختلف گردشگری برطرف خواهد شد.

پیش از این آقای عربعلی، سرپرست اداره آموزش و پرورش کیش از هوشمندسازی بیش از ۵۰ درصد از مدارس این منطقه خبر داده بود. وی ادامه داد یکی از برنامه‌های بلند مدت کیش ارتقای سطح آموزشی و تربیتی می‌باشد که از همین‌رو ساخت دو مجموعه آموزشی مجهز به تکنولوژی‌های برتر دنیا از دیگر پروژه‌های در دست اقدام  به‌حساب می‌آید. لازم به ذکر است که در سال تحصیلی جدید قرار است کلیه کلاس‌های دوره اول و دوم در مدارس الغدیر کیش در حوزه سخت‌افزاری به تابلوهای هوشمند، آزمایشگاه، کارگاه و لابراتور زبان تجهیز شده‌اند.