اگر تا به حال به جزیره کیش سفر کرده باشید یا حتی فقط چند عکس از این جزیره دیده باشید حتما یک کشتی بزرگ که مهمان همیشگی ساحل شده است را دیده‌اید. کشتی یونانی کیش که اکنون به یکی از جاذبه‌های گردشگریو از اصلی‎ترین جاذبه‎های تور کیش مشهور شده است؛ سال‌ها پیش در حال سفر به یونان بود که سر از مروارید خلیج فارس درآورد و برای همیشه آنجا ماندپار شد.

کشتی یونانی در سال ۱۳۲۲در بندر گلاسکو اسکاتلند توسط William Hamilton and Company ساخته شده است. وزن آن ۷۰۶۱تن و طولش ۱۳۶متر می‌باشد. کشتی یونانی کیش در مرداد ۱۳۴۶ درحالی‎که قصد سفر به یونان را داشت در ساحل جزیره به گل نشست. تلاش‌های بسیاری برای نجات دادن این کشتی انجام شد؛ حتی یدک‌کش‌های هلندی به کمک آمدند ولی اثری نداشت و نتوانستند آن را جابجا کنند. در آخر سرنشینان کشتی را ترک کردند، تمام بارها تخلیه شد و سرنوشت کشتی این طور رقم خورد که برای همیشه مقیم خلیج فارس بماند. در ادامه یک عکس قدیمی کشتی یونانی کیش از زمانی که هنوز دچار حادثه نشده بود می‌بینید.

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش

دلیل به گل نشستن کشتی یونانی در کیش هنوز نامعلوم است ولی عده‌ای می‌گویند به‎خاطر نبود فانوس دریایی و مه‎آلود بودن آب‎وهوا این حادثه رخ داده است. عده‌ای هم می‌گویند صاحبان آن برای دریافت حق بیمه از عمد کاری کردند که این حادثه رقم بخورد. به‎هرحال بعد از این حادثه کشتی یونانی به یکی از جاذبه‌های دیدنی کیش تبدیل شد و به عبارتی تبدیل به نماد جزیره کیش شده است.

در نزدیکی این کشتی تفریحات کیش مثل رستوران، کافی شاپ، آلاچیق و امکانات مثل شترسواری و اسب‎سواری برای گردشگران در نظر گرفته شده است. همچنین یک پارک ساحلی در نزدیکی این کشتی در حال ساخت و بهره‌برداری است و بخشی از آن اکنون در دسترس است. در بعضی از ایام سال مثل نوروز، با نورپردازی کردن روی کشتی یونانی در شب نمایی زیبا از این کشتی را خواهید دید و با شرکت در جشن‎هایی که در این مناسبت‌ها برپا می‌شود شبی خاطره‌انگیز برایتان رقم می‌خورد.

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش

تماشای منظره‌ی غروب آفتاب که به آرامی در پشت این کشتی غول پیکر محو می‌شود می‌تواند یکی از خاطرات شما از سفر به کیش باشد. منظره‌ی غروب آفتاب در کیش عکاس‌های زیادی را به خودش جذب کرده است و سوژه‌ی فوق‌العاده‌ای برای آن‌ها بوده است. حتی اگر عکاس هم نباشید با یک گوشی معمولی از این صحنه عکس می‌گیرید تا خاطره‌ای از آن به ثبت رسانده باشید. ولی خبر بد این است که معلوم نیست این منظره تا کی قابل رؤیت باشد!

کشتی یونانی کیش شکست

به دلیل شور بودن آب‌های خلیج فارس و گذر زمان، کشتی یونانی فرسوده شده و ممکن است در چند سال آینده به‎طور کلی از بین برود. قسمت زیرین این کشتی که در آب قرار دارد به مرور زمان پوسیده شده است و این موضوع باعث شده احتمال ریزش و نابودی کشتی بالا برود. به‎همین‎دلیل امکان دیدن داخل کشتی یونانی کیش برای گردشگران وجود ندارد. با این حال عده‌ای ترس را کنار گذاشتند و هم خودشان از داخل این کشتی دیدن کرده‌اند و هم با عکس‌برداری و فیلم‌برداری از فضای داخلی این کشتی امکان دیدن داخل کشتی را برای سایرین میسر ساخته‌اند.

کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کیش

نکته تاسف بار این است که طبق آمارهایی که رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری عوامل دانشگاه شریف منتشر کرده است؛ هزینه‌های مرمت این کشتی خیلی زیاد پیش‌بینی شده است و بازسازی آن مقرون به صرفه نیست.