همکاری کیش با اکو – اکو یک سازمان منطقه‌ای دولتی به‌حساب می‌آید که در سال ۱۹۸۵ برای به‌انجام رساندن همکاری‌های اقتصادی میان ایران، پاکستان و ترکیه می‌باشد. این سازمان در زمینه‌ی اهداف با چالش‌های مختلفی منطقه‌ی فاقد زیرساختو نهادهای مناسبی است که این سازمان بتواند اهداف خود را دنبال کند. کشورهای عضو توانسته‌اند زیرساختاری و تجاری امیدهای خود را واقعیت‌های مملوسی تبدیل کنند.

به‌تازگی تفاهم‌نامه‌ی همکاری فرهنگی، هنری، گردشگری، آموزشی، فناوری و پژوهشی در حوزه‌ی تمدن منطقه‌ی اکو بین سازمان منطقه آزاد کیش و موسسه اکو به‌امضا رسیده رسیده است. این تفاهم‌نامه با هدف تقویت جایگاه توریستی و گردشگری تور کیش در سطوح ملی و بین‌المللی، روز دوشنبه در مراسمی با حضور محمد ابراهیم انصاری و مهدی مظاهری رئیس موسسه‌ی فرهنگی اکو منعقد شد.

آقای انصاری تاکید کرد که با مطالعه‌ی لازم می‌توان مناطق آزاد فعال در کشورهای عضو اکو را شناسایی و مراودات و تعاملات فرهنگی، گردشگری و اقتصادی بین کیش و آن منطقه ایجاد کرد.

رییس موسسه فرهنگی اکو نیز در این نشست با بیان اینکه اتحادیه فرهنگی اکو از حیث جمعیت و جغرافیا، دومین اتحادیه سازمان ملل است، گفت: دیپلماسی فرهنگی بی تردید مکمل دیپلماسی سیاسی است و از این جهت که ۹۶ درصد مردم کشورهای عضو اکو مسلمان هستند و زبان رسمی بسیاری از این کشورها فارسی است ، این قرابت و همگونی در زبان و دین رسمی، زمینه ساز تعاملات ارزشمند بین ایران و کشورهای عضو اکو است.