موزه مردم شناسی بومیان کیش که در یکی از قدیمی‌ترین محله‌های این جزیره به نام سفین قدیم قرار دارد یکی از جاذبه‌های دیدنی جزیره کیش است که بیشتر با هدف که اشاعه  فرهنگ و رسم و رسومات محلی ، محصولات ، صنایع دستی و…  دایر شده است.  مدت زمان زیادی نیست که این خانه ۲۰۰ ساله به موزه تبدیل شده است. از سال ۱۳۹۳ با مجوز سازمان منطقه آزاد کیش این خانه تبدیل به خانه مردم شناسی بومیان کیش شد و از این طریق این سازمان توانست گامی در جهت توسعه گردشگری و اشتغال‌زایی برای مردم جزیره  بردارد.

خانه مردم شناسی بومیان کیش

معماری تمامی اتاق‌های این خانه به صورت سنتی خود حفظ و بازسازی  شده است. این خانه ۱۵ اتاق و ۲ حیاط دارد. که هر کدام از این حیاط‌ها و اتاق‌ها در زمان خود کاربرد خاص خودشان را داشته‌اند مثلا یک اتاق مخصوص زنان بوده، یک اتاق مکتب‌خانه بوده و… یا به طور مثال یکی از حیاط‌ها مخصوص مردان نامحرم و غریبه بوده است.

این موزه نشان‌دهنده روند و سبک زندگی بومیان جزیره در ۸۰ سال اخیر است و یک گنجینه ارزشمند فرهنگی برای مردم جزیره کیش و برای ایران محسوب می‌شود. برای همین مسافران تور کیش بازدید از این موزه را همیشه در برنامه‌های خود قرار می‌دهند.

خانه مردم شناسی بومیان کیش در میان محلیان این جزیره معنا و ارزش خاصی دارد زیرا این مکان تا مدت‌ها مکتب‌خانه و محل یادگیری قرآن بوده و از همین جهت برای مردم این جزیره بسیار ارزشمند است.  این موزه برای مردم جزیره از اهمیت بسیاری برخوردار است و حفظ آن برای آنها بسیار مهم محسوب می‌شود.