شهر باستانی حریره در امتداد سواحل نیلگون خلیخ فارس قرار گرفته است و براساس گزارشات میراث فرهنگی، در حدود ۸۰۰ سال قدمت دارد. این شهر تاریخ غنی را در دل خود جای داده است و در طی سال‌های ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری دوران طلایی این شهر شناخته می‌شود. در شهر تاریخی حریره کیش بقايايى در مرکز ساحل شمالى جزيره قرار دارد كه به احتمال بسيار قوى به دوره ساسانيان و اوايل دوره اسلامى بر مى گردد. اين بقايا در وسعتى بالغ بر سه کيلومتر مربع، بازگو کننده اين مطلب است که روزگارى شهرى بزرگ و آباد در اين منطقه وجود داشته و جمعيت کثيرى را در خود جاى مى داده است.

با عبور در میان بقایای این مجموعه به‌ندرت می‌توانید سقف و تاقی سالم پیدا کنید و تنها قسمت‌های سنگی این بناها تا حدی پایدار باقی مانده‌اند. در کاوش‌های به‌ عمل آمده در شهر، بخش‌های گوناگونی مانند مجموعه ساحلی، عمارت اعیانی، حمام، مسجد تاریخی، کارگاه شیشه گری، قنات، چاه‌ها و دالان‌های عجیب شناسایی شده‌اند. این دالان‌ها که از چاه‌ها تا صخره‌های ساحلی کشیده شده‌اند و همچون دریچه‌هایی به دریا راه دارند. این کانال‌های افقی و راه‌های ارتباطی زیرزمینی چاه‌ها را می‌توان در گوشه و کنار بخش‌های صنعتی و حتی در داخل اتاق‌ها و راهروها نیز مشاهده کرد.

همچنین در این منطقه حمام حریره، قدیمی‌ترین حمام ایران واقع شده است که در آن آثار دو دوره متفاوت ایلخانی و تیموری از جمله قطعات سفالی ساده متعلق به ظروف استفاده شده و بقایایی از خزینه‌های قدیمی به چشم می‌خورند و دارای قسمت‌های گوناگونی مانند سربینه، گرمخانه، تون، راهروی سرپوشیده و دو خزینه کوچک و بزرگ است. پیشنهاد می‌شود اگر علاقه‌مند به جاذبه‌های گردشگری تاریخی هستید، بازدید از شهر باستانی حریره را در برنامه‌های تور کیش قرار دهید.