درست است که اکثر گردشگران جزیره کیش و تورهای کیش را به عنوان محل انجام تفریحات خاص و منحصربفرد می‌شناسند، اما غفلت از جاذبه‌های تاریخی این جزیره می‌تواند به ضرر بسیاری از گردشگران تمام شود.

یکی از این جاذبه‌های استثنایی، پایابی‌ست که بر اساس تخمین باستان‌شناسان قدمتی ۲ هزار ساله دارد و یکی از قدیمی‌ترین پایاب‌های کشور محسوب می‌شود. پایاب در حقیقت دهلیزی‌ست که در کنار دهانه قنات حفر می‌شود و به صورت پلکانی به سطح آب قنات می‌رسد. پایاب‌ها را معمولاً با شیب تندی حفر می‌کنند و هوای خنکی که در اطراف پله آخر شکل می‌گیرد، بهترین گزینه برای انتخاب محلی برای استراحت در روزهای گرم تابستان است.

در حال حاضر رستوران و سفره‌خانه بزرگی در محدوده این پایاب ساخته شده است که خنکی دلپذیر پایاب کیش به این محل هم سرایت می‌کند. مخصوصاً در شب، نورپردازی ویژه این رستوران و سفره‌خانه روباز، جلوه خاصی به فضا می‌بخشد و محیطی گرم و دلنشین را برای مهمان‌ها رقم می‌زند. غذاها هم در کیفیت بالایی سرو می‌شوند و اکثر مشتریان این مکان از نوع سرویس‌دهی رستوران و سفره‌خانه پایاب کیش، ابراز رضایت کرده‌اند. توصیه می‌شود که در سفر به کیش، به هیچ عنوان این مکان را از دست ندهید.