یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری کیش خانه‌ای‌ست که می‌تواند یادآور زندگی بومیان کیش در ۸۰ سال گذشته باشد. این خانه توسط صاحبش مرحوم حاج عبدالله بن شاهین که تاجر مروارید بوده و یکی از ثروتمندان بزرگ کیش محسوب می‌شده، برای بازدید گردشگران به سازمان منطقه آزاد کیش واگذار شده و مهمان‌های تور کیش می‌توانند از آن دیدن کنند.

در چند سال اخیر اتاق‌ها و فضاهای این خانه که قدمتی ۲۰۰ ساله دارد، با مصالح بومی و معماری سنتی مرمت شد. این خانه دو حیاط دارد که هر کدام از آن‌ها در گذشته برای منظوری خاص استفاده می‌شدند و یکی برای استفاده مهمان‌ها و دیگری برای استفاده خانواده طراحی شده بود. هر کدام از این حیاط‌ها شامل چندین اتاق و انبار می‌باشند که به صورتی کاملاً کاربردی در اختیار خانواده و یا مهمان‌ها قرار می‌گرفته‌اند؛ ۱۵ اتاق در این خانه وجود دارد که در دسته‌بندی امروز می‌توان از: اتاق‌های مهمان مردان و زنان، اتاق‌های تابستانی و زمستانی، اتاق‌خواب، مکتب‌خانه، حجله، آشپزخانه و… نام برد.

گردشگران می‌توانند با دقت به صحبت‌های راهنما، از بسیاری از رسم و رسوم‌های بومیان گذشته کیش آگاه شوند و شیوه معیشت بومیان را در سال‌های دور به چشم ببینند. همچنین در این خانه زنان هنرمند ساکن کیش، نقش و نگارهای زیبایی را به وسیله حنا روی دست بانوان طراحی می‌کنند که یکی از محبوب‌ترین بخش‌های بازدید از خانه مردم شناسی کیش، همین بخش است. اگر به تاریخ و گشت و گذار در زندگی‌های اقوام گذشته علاقه دارید، به هیچ وجه خانه مردم شناسی کیش را از دست ندهید.